Reacţii după Grecia - România: 0-1. Piţurcă are un remarcat special: „A jucat extraordinar, dar toţi au făcut sacrificii“

0
Publicat:
Ultima actualizare:

România se întoarce victoriasă după succesul din faţa Greciei, reuşit duminică, la Atena, cu tribunele goale. Tricolorii lui Victor Piţurcă s-au impus cu 1-0, graţie unui penalti obţinut de Alexandru Chipciu şi transformat de Ciprian Marica, câştigând cel dintâi meci din preliminariile pentru Campionatul European din 2016.

FOTO Grecia - România: 0-1. Debut cu victorie pentru tricolori în preliminariile EURO 2016

Victor Piţurcă (selecţioner România): Din ce în ce mai greu. Au mai trecut anii şi sunt extrem de dificile aceste jocuri, însă bucuria este foarte mare, de nedescris. O victorie, până la urmă, după începutul primei reprize, normală. Au suferit la capitolele fizic şi concentrare. Am câştigat cele trei puncte în faţa uneia dintre cele mai bune echipe..Şansele noastre de calificare sunt foarte mari. 

Nu am schimbat nimic din tot ceea ce lucrasem, din antrenamentele pe care le-am făcut dinainte de joc. Am jucat, practic, fără vârf. S-a retras Alexandru Chipciu, nu am mai avut forţă pe atac, dar tot am reuşit câteva raiduri. Gabriel Enache a intrat extraordinar în locul lui Alexandru Maxim, care a făcut un joc excepţional. Am învăţat din baraj, atunci am jucat mult mai avântat, am încercat să facem presing în jumătatea lor. Acum am schimbat şi i-am schimbat în jumătatea noastră de teren şi am avut câştig de cauză. Toţi jucătorii au făcut sacrificii. Urmează meciul de acasă cu Ungaria şi deplasarea cu Finlanda, va fi o lună dificilă“.

Ciprian Marica (atacant România): „Suntem cu toţii entuziaşti. Am venit aici concentraţi, după dubla manşă în care am fost eliminaţi. Suntem mândri că suntem români şi că în seara asta am câştigat. Se poate spune că venirea noului antrenor şi stadionul fără spectatori au fost în favoarea noastră. Chiar am fost echipa mai bună, păcat că am suferit după eliminarea mea. A fost o imprudenţă şi am fost taxat, un jucător cu experienţa mea nu avea voie să facă greşeala asta“.

Ciprian Tătăruşanu (portar România): „Pentru mine nu a fost foarte greu, pentru că Grecia nu şi-a creat prea multe ocazii. Am avut o dorinţă de revanşă, având în vedere că ne-au eliminat la barajul pentru Campionatul Mondial din 2014. Am obţinut un rezultat bun în această campanie de calificări. Dacă era să privim înainte de partidă, cu toţii cred că spuneam că ar fi extraordinar să câştigăm, dar având în vedere cum s-a desfăşurat jocul, am meritat. Nu cred că e un moment bun pentru Piţurcă să plece, cred că au fost doar speculaţii de presă“.

Răzvan Raţ (fundaş România): „Sunt de puţin timp în Grecia, dar cred că foarte mulţi ochi au fost pe minte în seara asta. Cred că m-au urmărit mulţi suporteri de-ai lui PAOK, dar nu cred că au ţinut cu România. Mă voi întoarce mâine la Salonic cu pieptul puţin umflat, dat este doar o victorie care ne ajută în drumul spre un turneu final. Nu ştiu dacă se naşte o nouă generaţie. Eu sunt foarte vechi la echipa naţională, cred că foarte multă lume s-a săturat de Răzvan Raţ la naţională. Piţurcă a spus că nu este nimic concret la momentul ăsta, are contract cu FRF şi atâta tot. Facem din ţânţar armăsar şi nu cred că îşi avea rostul înaintea acestui meci. A fost o presiune în plus, sunt băieţi care citesc ziarele şi sunt influenţaţi“.

Alexandru Maxim (mijlocaş România): „Mă aşteptam să obţinem un rezultat pozitiv. Eram conştienţi că majoritatea jucătorilor din echipa Greciei nu aveau meciuri în picioare. În prima repriză am avut jocul la discreţie, dar eliminarea lui Marica a fost dificilă pentru noi. Mă simt OK, atât eu cât şi colegii mei am jucat fantastic. Eram conştienţi că grecii erau principalii contracandidaţi la calificare. Poate meciul nu a fost foarte spectaculos pentru telespectatori, dar primordial era să câştigăm cele trei puncte. Nu mă interesează celelalte rezultate“

Dragoş Grigore (fundaş România): „E un cadou frumos de ziua mea. Ne aşteptam să pună presiune, a fost destul de greu, dar totul e bine când se termină cu bine. Nu ştiu dacă am fost mai buni, la această întrebare va răspund(e) specialiştii, care au privit meciul. Din teren nu mi-am dat seama. Sperăm la un loc care să ne asigure participarea la Campionatul European. Cel mai frumos lucru e să mergi la un turneu final, indiferent de locul ocupat la finalul campaniei. A trecut abia un meci, sunt multe puncte în joc, din punctul meu de vedere nu putem vorbi de o favorită la primul sau al doilea loc. Îmi doresc din suflet ca Piţurcă să rămână, am pornit la drum şi trebuie să rămână alături de noi“. 

Sport

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite