Rapid - Pandurii 2-0, Gaz Metan - FC Braşov 0-0, în etapa a 24-a a Ligii 1

0
Grigore (nr.8) a punctat pentru giuleşteni

Giuleştenii au reuşit prima victorie din acest retur, trecând de Pandurii cu 2-0, într-un meci în care elevii lui Cristi Pustai păreau favoriţi.

De altfel, prima repriză a fost dominată de gorjeni, care au ratat ocazii prin Nistor şi Matulevicius.După pauză, giuleştenii s-au trezit şi i-au dominat pe gorjeni. Grigorie a anunţat golul cu o bară venită după o lovitură de cap din 6 metri. Imediat, Grigore a marcat din 10 metri cu un şut puternic. Grigorie însă nu s-a lipit la gol, lovind din nou bara în minutul 70.

În ultimele 10 minute gorjenii au atacat mai mult şi puteau egala, dar lovitura de cap a lui Rada II a lovit bara transversală. În ultimul minut al prelungirilor, Al. Coman a făcut 2-0 după o pasă a lui Roman. Rapid ocupă locul opt în clasament, cu 34 de puncte, în vreme ce Pandurii rămâne pe 3.

În celălalt meci al zilei în Liga 1, Gaz Metan Mediaş a remizat acasă cu FC Braşov, scor 0-0, într-un meci în care Buga a ratat o ocazie absolut uluitoare.