Naţionala de handbal masculin tineret, calificată în sferturile de finală ale Mondialului din Brazilia

0
Naţionala României

Naţionala de handbal masculin tineret a României s-a calificat, marţi noapte, în sferturile de finală ale Campionatului Mondial din Brazilia, în urma victoriei cu Tunisia, scor 29-27 (15-15), şi va juca în compania Franţei pentru un loc în semifinale.

Marcatorii echipei României, antrenate de Ovidiu Mihăilă şi Daniel Apostu, au fost Negru 14 goluri, Rotaru 7, Racoţea 4, Militaru 2, Nistor 1, Şomlea 1 gol. Anterior, în grupa B, România a remizat cu Portugalia, scor 26-26 (11-15) şi cu Serbia, scor 21-21 (13-9) şi a învins Qatar, cu 32-31 (16-16) şi Angola, cu 39-29 (20-14).

În sferturile de finală, programate miercuri, se vor mai juca meciurile dintre Spania-Danemarca, Egipt-Suedia şi Belarus-Germania. Partida România-Franţa se va juca miercuri, de la ora locală 20.30 (în Româania, ora 02.30). Echipele câştigătoare se vor califica în semifinale, programate vineri, pentru ca finalele pentru medalii să aibă loc sâmbătă. Naţionala de handbal masculin tineret a României s-a calificat la CM în luna ianuarie, la 10 ani de la ultima performanţă similară. Tricolorii mici au încheiat grupa preliminară 6 pe prima poziţie, după victorii cu Bulgaria şi Slovenia, respectiv remiză cu Croaţia. La ultima participare în competiţie, în 2005, România s-a clasat pe locul 6.