Mutu mai poate: gol dramatic marcat de atacantul român în India. De câte zile nu mai înscrisese fostul internaţional

0

Ajuns un jucător de rezervă într-un campionat modest, vârful de 36 de ani a bifat, duminică, o partidă memorabilă în care a realizat două premiere.

În primul rând, Mutu a rămas pe teren pe toată durata întâlnirii, ceea ce nu se mai întâmplase de când a ajuns la Pune City. Apoi, el a reuşit să şi marcheze primul gol pentru formaţia sa.

Antrenorul David Platt l-a titularizat pe vârful român în confruntarea cu liderul Goa, după ce Pune City adunase doar o remiză şi un eşec în precedentele două jocuri.

Pune City a deschis scorul în minutul 32, însă oaspeţii au intrat cu 2-1 la vestiar, cu două reuşite în minutele 34 şi 44. Scorul a rămas neschimbat până în minutul 90+4, atunci când Mutu a punctat pentru 2-2 printr-un voleu spectaculos.

A fost primul gol pentru atacantul român după 455 de zile. Ultima dată, el înscrisese într-un meci CSMS Iaşi – Petrolul, scor 1-5, la 10 august 2014.

După rezultatul din etapa a 9-a, Pune City e pe 2 în India, având 14 puncte. Goa e pe primul loc cu un punct mai mult.