Simona Halep la Guangzhou: românca şi-a spulberat adversara din Ungaria şi e în sferturi. Cu cine va juca acolo

0
Simona Halep

Simona Halep a fost într-o formă devastatoare şi e tot mai aproape de al patrulea ei trofeu din 2015, după cele luate la Shenzhen, Dubai şi Indian Wells.

Simona Halep e în sferturile turneului de la Guangzhou, după o victorie categorică cu Timea Babos (Ungaria, 75 WTA), scor 6-4, 6-0.

Chiar dacă a întâlnit o adversară mai bine cotată decât în primul meci, atunci când a trecut de Petra Martici (Croaţia, 128 WTA), constănţeanca a avut o misiune mai uşoară.

Babos a câştigat de două ori pe serviciul Simonei în primul set şi a reuşit să păstreze echilibrul până la 3-3. Apoi însă, meciul s-a terminat pentru jucătoarea din Ungaria.

Halep a câştigat nouă din următoarele zece game-uri şi a ajuns, în sferturi, după o oră şi şapte minute.

În următoarea partidă, ocupanta locului 2 WTA o va întâlni pe Denisa Allertova (Cehia, 74 WTA), adversară cu care nu s-a mai confruntat până acum în circuitul WTA.

CITEŞTE ŞI:

*Simona Halep la Guangzhou: s-a stabilit când şi la ce oră va juca în sferturi. Ce spune adversara ei despre meci

*Simona Halep la Guangzhou: ocupanta locului 2 WTA joacă în condiţii bizare în China. De cine a scăpat după turul I

------------------------------------

SETUL II

*6-0 Halep: GAME, SET, MECI! Simona şi-a luat serviciul la 30 şi a rezolvat meciul după o oră şi şapte minute.

*5-0 Halep: BREAK! Ocupanta locului 2 WTA a realizat un break la zero.

*4-0 Halep: Simona e de neoprit. Şi-a păstrat serviciul la 15.

*3-0 Halep: BREAK! Simona a câştigat pe serviciul adversarei la zero.

*2-0 Halep: Game spectaculos luat de Simona. A fost condusă cu 15-40 pe serviciul ei, însă a luat patru puncte la rând şi şi-a adjudecat game-ul la deuce#1.

*1-0 Halep: BREAK! Simona a câştigat pe serviciul adversarei la 30.

*A început al doilea set. Serveşte Babos.

----------------------------

SETUL I

*6-4 Halep: GAME, SET! După rateurile din game-ul anterior, Simona a condus cu 40-0 şi a rezolvat game-ul la 15.

*5-4 Halep: Cel mai lung game al meciului de până acum. Halep a irosit două mingi de set la 40-15, apoi încă două la deuce#1 şi la deuce#3. Într-un final, Babos şi-a adjudecat serviciul la deuce#4.

*5-3 Halep: Românca a avut minge de game la 40-30, însă şi-a câştigat serviciul abia la deuce#1.

*4-3 Halep: BREAK! Simona a valorificat prima minge de break al game-ului la deuce#1.

*3-3: REBREAK! Babos a condus cu 40-30 şi a valorificat prima minge de rebreak.

*2-2: Halep şi-a adjudecat serviciul la 15.

*2-1 Babos: Unguroaica şi-a păstrat serviciul la zero.

*1-1: REBREAK! Halep a fost condusă cu 40-15 pe serviciul ei, a egalat, a avut minge de game la duece#1, dar şi-a pierdut serviciul la deuce#2.

*1-0 Halep: BREAK! Simona a câştigat pe serviciul adversarei la 15.

*Meciul a început. Serveşte Babos.

-----------------------------

UPDATE 15.38 - Halep şi Babos fac mişcările de încălzire.

UPDATE 15.35 - Meciul va începe în scurt timp.

UPDATE 15.13 - Altă amânare: Halep - Babos va începe la ora 15.30.

UDPATE 14.40 - Meciul dinaintea duelului Halep - Babos s-a terminat. Simona va intra pe teren la ora 15.15, după cum au anunţat organizatorii.

UPDATE 14.28 - Cum meciul dinaintea confruntării Halep - Babos se prelungeşte, organizatorii au mai amânat startul întâlnirii o dată. 14.40 e noua oră anunţată, însă, probabil, meciul va începe după ora 15.00.

UDPATE 14.05 - Startul meciului a fost amânat pentru ora 14.30.

----------------------------------

Simona Halep a trecut de Petra Martici (Croaţia, 128 WTA), în turul I, la Guangzhou, iar la finalul meciului a dezvăluit că nu adversara, ci altceva a deranjat-o destul de tare.

Chiar dacă a jucat, din nou, cu coapsa bandajată puternic, constănţeanca n-a dat semne că ar fi chinuită de probleme fizice. Ceea ce e un semn bun, mai ales că adversara ei de astăzi, Timea Babos (Ungaria, 75 WTA), o va pune la grea încercare, fiind mai bine cotată decât Petra Martici. De altfel, bilanţul duelurilor Halep - Babos e unul echilibrat:

2013 Budapesta: Victorie Halep 7-5, 6-1
2014 Fed Cup: Victorie Babos 1-6, 7-5, 6-3

Confruntarea de astăzi va începe nu mai devreme de ora 14.00, ora României, şi nu va fi televizată de niciun post românesc.

Rămâi pe adevarul.ro care va relata desfăşurarea meciului, minut cu minut, în format livetext!