Sferturile de finală ale Fed Cup: România - Cehia 2-3! N-am avut nicio şansă la dublu

0
Suporterii sunt la înălţime la meciul România - Cehia

Fed Cup: România a luptat admirabil în faţa Cehiei, dar a pierdut cu 3-2 disputa din sferturile de finală. Simona Halep şi Monica Niculescu n-au mai găsit puterea să joace şi la dublu, meci decisiv pierdut de Raluca Olaru şi Andreea Mitu.

România şi Cehia erau la egalitate, scor 2-2, după cele patru partide de simplu, iar echipa care va merge în semifinalele Fed Cup s-a decis în urma partidei de dublu Raluca Olaru / Andreea Mitu - Karolina Pliskova / Barbora Strycova.Din păcate pentru noi, Raluca şi Andreea n-au avut nicio şnasă în faţa unui dublu al Cehiei mai valoros şi mai experiemntat.

Strycova şi Pliskova au câştigat cu 6-2, 6-3 şi au trimis Cehia în semifinale, unde o aşteaptă o confruntare cu Elveţia.

Învinsă de Cehia, România va juca în luna aprilie, pe 16 şi 17, un meci de baraj pentru menţinerea în elita Grupei Mondiale I. Adversarul îi va fi tras la sorţi, iar oponenta noastră se va alege dintre echipele care au câştigat meciurile din prima etapă a Grupei Mondiale II. Până în acest moment, şi-a asigurat victoria doar Spania. echipa SUA era marea favorită a întâlnirii cu Polonia, iar Canada şi Belarus se sunt la egalitate, scor 1-1. Spania şi SUA ar fi echipele de evitat, mai ales că pe iberice le-am întâlni în deplasare, iar în echipa americancelor ar putea apărea Serena Williams, dornică să-şi asigure prezenţa la Jocurile Olimpice.
În semifinalele Fed Cup, Cehia va întâlni Elveţia, care a reuşit să câştige meciul cu Germania chiar la ea acasă, la Leipzig. O mare victorie a obţinut Olanda la Moscova, 3-1 cu Rusia, iar naţionala batavă va juca în pemultimul act împotriva Franţei, care n-a avut milă de Italia.

6-3 Cehia

5-3 Cehia, puţine mai sunt de făcut pentru echipa României.

3-2 Cehia cu break în faţă pentru Strycova şi Pliskova. Andreea Mitu a făcut o dublă greşeală şi a trimis Cehia în faţă.

2-1 România, Raluca reuşeşte să câştige pe propriul serviciu.

1-1 după primele două jocuri, ambele echipe şi-au ţinut serviciul

Setul I, 6-2 pentru Pliskova şi Strycova

6-2 Pliskova / Strycova, cehoaicele sunt pe tot terenul.

5-2 Pliskova / Strycova, dublu break pentru cehoaice şi primul set e aproape compromis.

3-2 Pliskova / Strycova, după două jocuri pe serviciu, cehoaicele rămân cu un break în faţă.

2 -1 Break Pliskova / Strycova pe serviciul Ralucăi. Cehoaicele formează totuşi echipa mai experimentată şi au prima şansă la victorie.

1 -1 Pliskova / Strycova egalează fără emoţii, joc la zero.

1-0 Olaru / Mitu,  joc câştigat pe serviciul Andreei.

Drama se prelungeşte până la ultimul act al confruntării dintre România şi Cehia din sferturile de finală ale Fed Cup. Scorul e egal, scor 2-2, iar echipa care se califică în semifinale se va decide în urma partide de dublu.

România le va trimite în teren pe Raluca Olaru şi Andreea Mitu, iar Cehia mizează pe Karolina Pliskova şi pe Barbora Strycova. "Monica Niculescu a spus că este obosită şi că nu vrea să încurce", a dezvăluit Alexandra Dulgheru la DolceSport.

Duminică, Monica Niculescu a fost învinsă de Karolina Pliskova după ce Simona Halep trecuse de Petra Kvitova.