România-Cehia 29-23. Tricolorele au terminat pe locul doi în grupa D şi au drum liber spre sferturile de finală

0

Naţionala României a câştigat ultimul meci din grupa D a Campionatului Mondial de handbal feminin, la Novi Sad, împotriva Cehiei, scor 29-23. Tricolorele vor juca duminică în optimi cu Polonia, un adversar mai slab cotat de specialiştii handbalului.

România a început ezitant partida cu Cehia, permiţându-i Cehiei să preia conducerea după primele minute de joc (3-1). Treptat, tricolorele şi-au intrat în mână şi au trecut la conducerea jocului. Cristina Neagu a fost din nou în zi de graţie, semnând revenirea naţionalei noastre.

Fetele lui Tadici au evoluat impecabil în apărare şi nu au luat decât şapte goluri în prima repriză. În schimb, ofensiva a avut de suferit, România irosind multe faze poziţionale de atac. În repriza secundă, handbalistele noastre au început la fel de bine cum au terminat repriza întâi, dar apoi au avut un moment de cădere, nereuşind să mai marcheze la un moment dat timp de 12 minute.

Evident, Cehia a profitat şi s-a apropiat periculos pe tabela de marcaj, dar ulterior ne-am revenit şi ne-am distanţat din nou, punând în minutul 50 opt goluri avans faţă de adversare. S-a terminat 29-23, succes care asigură tricolorelor locul doi în grupa D. În această ultimă partidă a fazei grupelor s-au remarcat Cristina Neagu, căpitanul Aurelia Brădeanu, portăriţa Paula Ungureanu sau Ada Nechita, dar şi mai tinerele lor colege Chiper şi Marin.

România: Ungureanu 17 intervenţii; Dincă 3 goluri, Pintea 3, Neagu 5, Marin 4, Chiper 3, Buceschi 3.

În optimi, fetele noastre vor întâlni Polonia într-un meci în care, potrivit specialiştilor, România porneşte cu prima şansă. Rămâne de văzut dacă tricolorele îşi vor respecta statutul de favorite şi se vor califica în sferturi.

Min. 60 România-Cehia 29-23 scor final.

Min. 59 Ţăcălie înscrie şi ea, Cehia închide tabela: 29-23.

Min. 58 Vali Ardean Elisei înscrie primul ei gol în acest meci: 28-22.

Min. 56 Cehia punctează de la 7 metri: 27-21; jucăm în inferioritate numerică.

Min. 52 Adversarele noastre marcheză de două ori în superioritate numerică: 27-20.

Min. 50 Chiper punctează pe contraatac, Cehia marchează şi ea: 26-18.

Min. 49 Tricolorele îşi revin şi punctează de trei ori consecutiv: 25-17.

Min. 47 Marin înscrie de pe linia de 9 metri: 23-17.

Min. 44 Neagu înscrie primul gol pentru România, după mai bine de 12 minute de secetă: 21-16.

Min. 42 În ultimele zece minute, România nu a marcat deloc, iar Cehia a punctat de şapte ori: 20-15.

Min. 40 Scorul devine 20-14. Pe fondul relaxării fetelor noastre, Cehia marchează gol după gol.

Min. 37 Adversarele noastre înscriu patru goluri consecutiv: 19-11.

Min. 35 Cehia marchează primele goluri în repriza secundă: 19-9.

Min. 34 Chiper înscrie, mai întâi de la 7 metri, iar apoi din acţiune: 19-7. Cehia nu a marcat deloc de la începutul părţii a doua a jocului.

Min. 33 România marchează de două ori consecutiv: 17-7.

Min. 31 Perianu face 15-7.

Min. 31 Start în repriza a doua.

Min. 30 Se încheie prima repriză cu avantaj de 7 goluri în favoarea României. 14-7 scorul pauzei.

Min. 29 Paula Ungureanu apără din nou de la 7 metri: 14-7.

Min. 27 Marin marchează din nou: 13-7.

Min. 26 Cehoaicele marchează două goluri consecutive: 12-7.

Min. 23 Luciana Marin face 12-5 cu un trasor de la 9 metri.

Min. 21 Nechita aduce desprinderea României la şase goluri: 11-5.

Min. 20 Brădeanu marchează şi ea: 10-5 pentru România.

Min. 18 Ungureanu apără o lovitură de la 7 metri. Jucăm în inferioritate, Neagu a fost eliminată.

Min. 17 Cristina Neagu duce scorul la 9-5.

Min. 16 Pintea face 8-5 pentru România.

Min. 14 Neagu marchează şi de la 7 metri: 6-3.

Min. 13 Cristina Neagu face 5-3.

Min. 12 Ada Nechita aduce România în avantaj: 4-3 pentru tricolore.

Min. 10 România restabileşte egalitatea: 3-3, goluri Cristina Neagu şi Dincă pe contraatac.

Min. 9 Cehia se desprinde: 3-1.

Min. 7 Cehia preia conducerea pe tabelă: 2-1.

Min. 5 Tricolorele ratează câteva faze succesive de atac, scorul rămâne nemodificat.

Min. 3 România-Cehia 1-1. Ţăcălie rateată o aruncare de la 7 metri.

Min. 1 A început partida. România a avut lovitura de start.

Handbalistele românce au aşteptat cu sufletul la gură confruntarea Germania-Ungaria din grupa D a Mondialului de handbal feminin, deoarece, în funcţie de rezultatul acestui meci, se stabilea ierarhia grupei. Pentru ca tricolorele să fi terminat pe primul loc, era nevoie ca Ungaria să învingă Germania. Maghiarele au dat senzaţia că pot face acest lucru, conducând la pauză la o diferenţă de două goluri (16-14). Însă, după pauză, speranţele României au fost năruite de puternica echipă a Germaniei, care a întors rezultatul şi a învins în final la un singur gol diferenţă, scor 27-26.

În urma acestui rezultat, nemţoaicele nu mai pot pierde locul în în grupă, având victorii pe linie până acum. În schimb, dacă România va învinge Cehia, va încheia pe locul secund şi atunci va juca în optimi cu Polonia, ocupanta locului trei din grupa C.

CITIŢI ŞI:

Cehia stă între România şi un adversar accesibil în „optimile“ Mondialului: ce a făcut până acum trupa cu care ne vom duela vineri seară în Serbia

Victoria cu Ungaria a fost frumoasă, dar poate fi inutilă: toate calculele calificării într-o grupă în care nimic nu e decis

Ungurii s-au întors cu spatele la imnul României şi au scandat „ţiganii“. Cum au răspuns handbalistele lui Tadici