Australian Open: Simona Halep câştigă lejer meciul cu Naomi Osaka şi merge în sferturile de finală!

0

Simona Halep (1 WTA) s-a calificat în sferturile de finală ale Australian Open după o victorie la pas cu Naomi Osaka (72 WTA), scor 6-3, 6-2! Românca a stat doar 79 de minute pe teren şi s-a apropiat la trei victorii de primul Grand Slam al carierei!

Simona Halep este în sferturile de finală ale Australian Open! Românca a trecut cu 6-3, 6-2 de Naomi Osaka, după un joc solid, cel mai bun al ei de la Melbourne.

Românca a revenit de la 2-3 şi minge de break în primul set şi a trecut în controlul total al partidei.

Halep a dovedit că a lăsat în urmă probleme medicale şi oboseala după meciul cu Lauren Davis şi, cu acest succes, a ajuns la trei victorii distanţă de primul Grand Slam al carierei.

Halep şi-a aflat adversara din sferturi: A bătut-o cam pe unde a prins-o, de cinci ori în şase meciuri

Prin calificarea în sferturile de finală, Simona şi-a egalat cea mai bună performanţă a ei la Melbourne. Totodată, va fi al 10-lea sfert de finală pe care îl joacă la un turneu de Grand Slam.

CITEŞTE ŞI:

Halep, răzbunată în relaţia cu Adidas: Anunţ făcut de Darren Cahill după ce nemţii au renunţat la Simona

FOTO Halep a postat poza zilei pe Instagram: Simona le-a arătat fanilor ei cum a sărbătorit calificarea în sferturi

Halep, tratată ca o regină în presa internaţională: „I-a trântit uşa în nas japonezei! A existat doar Simona pe teren“

Halep, ca Bruce Willis în Greu de ucis: Australienii au descoperit un capitol la care Simona e imbatabilă din 2013

Halep, bilanţ formidabil: Statistica dovedeşte, încă o dată, de ce Simona e o jucătoare de clasă mondială

Halep, cea mai rezistentă jucătoare de la Australian Open: capitol la care Simona e pe primul loc în proba feminină

Victoria care a impresionat pe toată lumea! Ce a declarat Mats Wilander

VIDEO Prima reacţie a Simonei Halep după victoria cu Osaka: Nu mă aşteptam să ajung aşa departe! Accidentarea e acolo, o simt!

CTP: Pentru Simona a fost clar ce are de făcut! Osaka a jucat cu nasul sus

Australian Open: Finalul meciului Simona Halep - Naomi Osaka

SETUL II, 6-2 pentru Halep!

6-2 Halep. break, set şi meci!

5-2 HALEP: încă un joc la zero pe serviciu. Simona e la un pas de sferturile de finală.

4-1 HALEP: joc la 0 pentru româncă!

3-1 Halep: BREAK! Simona se distanţează după ce a fructificat a doua minge de break.

2-1 Halep: Simona salvează două mingi de break şi îşi ţine seviciul.

1-1 Halep: BREAK! Românca egalează cu un joc la 30 pe serviciul japonezei.

1-0 Osaka: BREAK! Japoneza se impune la 15 pe serviciul Simonei şi începe mai bine setul.

FOTO Susţinere minunată pentru Simona Halep la mii de kilometri de ţară. Fanii români au făcut spectacol în tribune la Melbourne

SETUL I, 6-3 pentru Halep

6-3 Halep: BREAK şi SET! Simona fructifică a doua minge de set pe serviciul lui Osaka şi câştigă prima parte a partidei. Simona a revenit de la 3-2 pentru Osaka şi minge de break şi a câştigat patru jocuri la rînd.

5-3 Halep: joc la 30 pentru Simona, care se apropie la un game de câştigarea primului set.

4-3 Halep: BREAK! Simona s-a dus la 40-15 şi a valorificat a doua minge de break.

3-3: Halep a avut 40-30, dar Osaka a luat două puncte la rând, având şansa unui break. Simona a salvat mingea de break, dar apoi a ratat mingea de game la deuce#2. La deuce#3, japoneza a avut altă minge break, din nou, salvată de Halep. La deuce#4, altă minge de break salvată de Halep. La deuce#5, din nou, minge de break pentru japoneza. La deuce#6, Halep şi-a făcut serviciul.

3-2 Osaka: Game alb luat de japoneza.

2-2: Halep şi-a făcut serviciul la deuce, având şi un as. La 40-30, Osaka a avut un break point.

2-1 Osaka: Naomi şi-a făcut serviciul la 30, având şi un as.

1-1: Halep şi-a făcut serviciul la deuce#1, servind şi un as.

1-0 Osaka: Japoneza şi-a făcut serviciul la 30.

*Osaka va servi prima.

UPDATE 8.03 - Simona Halep a intrat pe teren.

-------------------------------------

Halep a înfruntat o japoneză de 20 de ani care până acum a trecut, pe rând, de Barty (17 WTA), Vesnina (19 WTA) şi Kucova (250 WTA). Osaka a învins în aceste întâlniri, fără să cedeze vreun set. Totuşi, în precedentele sale două meciuri cu Halep, Osaka a fost învinsă de fiecare dată.