Liga I: Pandurii – Chiajna 2-0! Gorjenii intră în cărţi pentru titlu, devin ţinta atacurilor

0

După victoria de la Severin cu Concordia Chiajna, echipa Pandurii Târgiu Jiu s-a apropiat la un singur punct de liderul Astra.

Golurle partidei au fost marcate de Răduţ, care a transformat perfect o lovitură liberă în minutul 42, şi de Hora, din lovitură de pedeapsă, în minutul 68.

În urma acestui succes, echipa lui Iordănescu junior a urcat pe poziţia secundă în clasamentul Ligii I şi s-a apropiat la un singur punct de liderul Astra, care joacă duminică împotriva Stelei.

Pandurii: Mingote – Unguruşan, Filipetto, Fernades, Momcilovici -  Săpunaru, Droppa – Ciucur, Nistor, Răduţ - Hora. Antrenor Edward Iordănescu

Chiajna: Matache – Sârghi, Mamele, Tincu, Bărboianu – Giurgiu, Madeira – Serediuc, Purece, Lazăr – Pena. Antrenor: Adrian Falub

Negoiţă: E ilegal ce se întâmplă la Pandurii

Ascensiunea "pandurilor" nu e văzută cu ochi buni de Ionuţ Negoiţă, principalul acţionar dinamovist, care acuză incorectitudinea competiţiei: "Din păcate vedem cluburi ajutate de către stat. Cum poţi să ţii pasul cu un club care printr-o prietenie cu cineva de la un combinat i se virează nişte milioane în cont? E o anomalie. Uitaţi-vă la Târgu Jiu. Un combinat care are pierderi de peste 100 de milioane de euro sponsorizează un club de fotbal. Când eşti în pierdere, n-ai cum să sponsorizezi. E total ilegal ce se întâmplă acolo" - a spus Ionuţ Negoiţă pentru Dolce Spor