Judoka Monica Ungureanu, eliminată în primul tur la categoria 48 de kilograme

0
Monica Ungureanu

Judoka Monica Ungureanu a fost eliminată, sâmbătă, în primul tur al categoriei 48 de kilograme de europeană en-titre, Charline van Snick (Belgia), la Jocurile Olimpice de la Rio.

Monica Ungureanu a luat startul în grupa B şi a fost învinsă de Charline van Snick după nici două minute de luptă prin ippon.

România mai este reprezentată la judo de Andreea Chiţu (52 kg), care va intra în concurs duminică, de vicecampioana olimpică din 2012, Corina Căprioriu (57 kg, concurează în 8 august) şi de Daniel Natea (plus 100 kg, în 12 august).

La ultima ediţie a Jocurilor Olimpice, Londra 2012, România a obţinut două medalii, ambele de argint, prin Alina Dumitru (48 kg) şi Corina Căprioriu (57 kg). Jocurile Olimpice de la Rio sunt programate în intervalul 5-21 august, iar România este reprezentată de 96 de sportivi în 15 discipline.