Judoka Alex Bologa, medalie de aur în cadrul unei competiţii desfăşurate în Germania

0
Alex
Alex Bologa şi-a pierdut vederea la 7 ani, dar reuşeşte performanţe remarcabile FOTO Facebook

O nouă performanţă pentru judoka Alex Bologa, sportivul nevăzător care a câştigat, în 2016, bronzul la Jocurile Paralimpice de la Rio.

Tânărul de 21 de ani a obţinut aurul în cadrul unei competiţii desfăşurate în Germania, la care au participat sportivi din 14 ţări.

Pentru Alex, aceasta a fost prima competiţie după cea de la Rio. Sportivul român a abordat fiecare meci cu seriozitate, a arătat siguranţă şi o atitudine demnă de un medaliat la jocurile olimpice, scrie realitatea.net.

Alex Bologa şi-a pierdut vederea la 7 ani. În clasa a şasea, a fost selecţionat în cadrul unui program de judo pentru nevăzători, iar la 18 ani a cucerit prima medalie, argint la Campionatul Mondial pentru juniori din Ungaria.