Gură de oxigen pentru Piţi. Al Ittihad s-a calificat în sferturile Cupei Campionilor

0
Victor Piţurcă

Echipa Al Ittihad, antrenată de Victor Piţurcă, s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Campionilor Arabiei Saudite, după ce a învins, în deplasare, cu scorul de 4-1, formaţia Al Fateh, în optimile competiţiei.

Pentru Al Ittihad au marcat Asiri '25, Marquinho '72 şi Al Muwallad '87, '90+1, în timp ce pentru Al Fateh a înscris Fuakuputu '33. La Al Ittihad, Lucian Sânmărtean a fost integralist.

Piţurcă, în vârstă de 59 de ani, se află la prima experienţă de tehnician în străinătate. El s-a remarcat în primul rând ca antrenor al echipei naţionale. Din 1998 şi până în 2014, Victor Piţurcă a antrenat prima reprezentativă a României în 84 de meciuri. În trei mandate, el a reuşit două calificări la turnee finale, EURO 2000 şi EURO 2008. Bilanţul general al selecţionerului Victor Piţurcă a fost unul pozitiv, cu 49 de victorii, 20 de egaluri şi 15 înfrângeri. În afara celor două calificări, a mai disputat şi un baraj de calificare la Campionatul Mondial, cu Grecia, pierdut însă cu scorul general de 2-4.  Al treilea mandat l-a început pe 14 iunie 2011 şi l-a încheiat pe 14 octombrie 2014, la meciul cu Finlanda, câştigat de România cu 2-0, în preliminariile EURO 2016. În această perioadă de trei ani şi patru luni, Piţurcă a disputat 34 de meciuri, înregistrând 17 victorii, 10 egaluri şi 7 înfrângeri.