Gaz Metan Mediaş - Concordia 2-0! Cu ajutorul arbitrilor, Gazul a făcut un pas mare spre salvare. Toate calculele

0

Gaz Metan Mediaş a câştigat cu 2-0 meciul de pe teren propriu cu Concordia Chiajna şi are nevoie de o nouă victorie în ultima etapă pentru a se salva în detrimentul ilfovenilor şi a Rapidului.

Gaz Metan Mediaş a câştigat cu 2-0 partida de pe teren proriu cu Concordia Chiajna, din penultima etapă a campionatului. Gazdele au deschis scorul după o greşeală de arbitraj: Roman a lovit mingea cu capul, aceasta a lovit bara şi s-a întors la Alex Muntean, care a deschis scorul în minutul 39. Doar că Roman se afla într-o poziţie clară de ofsaid.

În repriza a doua, Mediaşul a ratat un penalty prin Llulaku, dar acelşi jucător a marcat golul de 2-0 în minutul 68.

În urma acestui rezultat şi a deciziei TAS, clasamentul în zona retrogradării arată astfel

11. Pandurii    39  de puncte 32 de jocuri
12. Mediaş      38 de puncte 33 de jocuri

13. Chiajna     38 de puncte 33 de jocuri
14. Rapid        33 de puncte 32 de jocuri
15 U Cluj         32 de puncte 32 de jocuri
16. FC Braşov 32 de puncte 32 de jocuri
Cu două etape înainte de final, bătaie e pe locurile 11 şi 12.

"U" Cluj şi FC Braşov mai au doar şanse infime de salvare

Rapid trebuie să câştige ultimele două meciuri, Mediaşul să nu bată la Braşov, Chiajna să nu bată pe Petrolul. Şanse de salvare foarte mici.

Chiajna are nevoie să câştige meciul cu Petrolul din ultima etapă şi să scoată un golaveraj mai bun ca Gazul dacă medieşenii se impun la Braşov. Şanse de salvare mici

Gaz Metan Mediaş trebuie să o bată pe FC Braşov în ultima etapă. Dacă şi Chiajna câştigă meciul cu Petrolul totul se decide la golaveraj, pentru că rezultatele directe dintre Gaz Metan şi Concordia sunt identice, ambele echipe câştigând cu 2-0 meciurile de pe teren propriu. În acest moment, Mediaşul are golaveraj -5, Chiajna are -6. Şanse de salvare mari

Pandurii se salvează sigur dacă vor câştiga unul din cele două meciuri, cu Iaşi şi cu Rapid, dar pot scăpa şi cu mai puţine puncte, în funcţie de jocul rezultatelor. Şanse de salvare foarte mari.