Fed Cup: România-Serbia 4-1. Sorana Cîrstea aduce calificarea tricolorelor în Grupa Mondială II

0

Sorana Cîrstea a câştigat greu, cu 2-1 la seturi (6-3, 6-7, 6-3), în faţa Bojanei Jovanovski (nr. 39 WTA) al patrulea meci al barajului dintre Serbia şi România, din Fed Cup, disputat pe Arenele BNR din Bucureşti. Graţie acestui succes, România s-a calificat în Grupa Mondială II.

După reprezentaţiile Simonei Halep din meciurile cu Bojana Jovanovski şi Ana Ivanovici, primul câştigat, iar al doilea pierdut de numărul 5 mondial, a venit rândul Soranei Cîrstea să pătrundă din nou pe zgura de la Bucureşti pentru a o întâlni pe aceeaşi Bojana Jovanovski, jucătoare învinsă de Halep în meciul doi al barajului cu Serbia.

Cîrstea, care sâmbătă o învinsese pe buna sa prietenă Ana Ivanovici, a avut un start perfect de meci, adjudecându-şi după doar 37 de minute primul set, scor 6-3. În setul secund, însă, Sorana şi-a complicat inutil misiunea. La scorul de 5-2, românca s-a relaxat şi i-a permis lui Jovanovski să facă trei game-uri consecutiv, egalând situaţia, 5-5. Acesta a fost momentul care i-a dat aripi sârboaicei.

În ciuda încurajărilor venite din partea celor aproximativ 3.000 de oameni, Cîrstea nu i-a putut face faţă lui Jovanovski în tie-break şi a cedat cu 7-9, adversara egalând situaţia la seturi, scor 1-1.

În decisiv, cele două jucătore au mers cap la cap în primele şase game-uri. Apoi, Cîrstea a făcut break şi a pornit în marş spre câştigarea partidei. Românca a fructificat una dintre cele şase mingi de meci avute şi s-a impus până la urmă, scor 6-3, 6-7 (7-9), 6-3, după două ore şi 28 de minute de joc, la capătul unui meci mai dificil decât şi-ar fi imaginat şi cel mai pesimist suporter al României.

În urma acestui rezultat, România a învins Serbia cu 3-1 şi s-a calificat în Grupa Mondială II. Deşi România a câştigat barajul contra sârboaicelor, organizatorii au decis să se joace şi meciul de dublu dintre Begu/Niculescu şi Jaksic/Stojanovic, care va mai conta, însă, doar pentru palmares.

UPDATE 20.33 - Rezultatul final al duelului România - Serbia, 4-1, s-a stabilit după ce în meciul de dublu, fără miză, Stojanovici s-a accidentat, iar Begu şi Niculescu au câştigat prin abandonul adversarelor.

La 4 iulie, e programată tragerea la sorţi pentru Grupa Mondială II din 2015.