Etapa a 5-a a început: Iaşi - CFR Cluj 2-1 şi Voluntari - FC Botoşani 1-1. Iaşiul, pe primul loc în Liga I

0
Radoslav Dimitrov, FC Botoşani FOTO Mediafax

Formaţia CSMS Iaşi a învins, vineri seară, pe teren propriu, cu scorul de 2-1 (2-0), echipa CFR Cluj, într-un meci din etapa a cincea a Ligii I, în care oaspeţii au jucat în inferioritate numerică din minutul 20.

Golurile au fost marcate de Golubovici '24 (penalti) şi Enescu '38 pentru CSMS Iaşi, respectiv Larie '78 (penalti) pentru CFR Cluj, notează Mediafax.

De la CFR Cluj a fost eliminat portarul Mihai Mincă în minutul 20, pentru o intervenţie la Golubovici.

1-0: Golubovici a transformat un penalti acordat pentru faultul lui Mincă la Golubovici.

2-0: Enescu a mărit diferenţa de pe tabela de marcaj cu un şut din afara careului.

2-1: Larie a transformat un penalti acordat pentru o intervenţie a lui Mihalache la Guima.

CSMS Iaşi: Grahovac - Voicu, Mihalache, Frăsinescu, Ţigănaşu - Enescu, Mitic - Viveiros (Ciucă '83), Grigorie (Creţu '66), Bole - Golubovici. Antrenor: Nicolo Napoli.

CFR Cluj: Mincă - Coelho, Larie, Tînc, Camora - Petrucci, Mureşan - Tiago Lopes, Negruţ (Marc '23), Păun (Voiculeţ '46) - Beleck (Guima '46). Antrenor: Francisc Dican.

A fost primul succes al Iaşiului într-un meci cu CFR Cluj, victorie care îi trimite pe moldoveni pe primul loc în Liga I.

În primul meci al etapei, FC Voluntari şi FC Botoşani au încheiat la egalitate, scor 1-1.

Golurile au fost marcate de Bălan '65 pentru gazde şi Cabrera '18 pentru oaspeţi.

0-1: Cabrera a deschias scorul cu un şut din opt metri;

1-1: Bălan a egalat dintr-o lovitură liberă de la aproximativ 22 de metri.

FC Voluntari: Balauru - Zaharia, Achim, Novakovici, Pârvulescu - Novac, Maftei - Grigore (Todoran '46), Kone, Călinţaru (Pancu '60) - Bălan (Vâlceanu '77). Antrenor: Bogdan Vintilă

FC Botoşani: Iliev - Dimitrov, Ngadeu, Miron, Acsinte - Vaşvari, Costin, Cabrera (Croitoru '73) - Batin, Roman (Neziri '83), Martinus (Browne '55). Antrenor: Leo Grozavu.