Duel românesc de vis la Barcelona: Mergea şi Tecău s-au bătut pentru un loc în finală. A ieşit un meci incendiar

0
Florin Mergea

După un sezon sub aşteptări pentru ambii sportivi, aceştia s-au întâlnit în semifinale, la Barcelona, iar cuplul învingător s-a decis după un super tie-break palpitant.

Perechea formată din Mergea / Qureshi a început meciul mai bine şi a tranşat primul set cu 6-3. Setul doi a fost pe muchie de cuţit, iar Tecău şi Rojer s-a impus cu 7-5.

După 75 de minute de joc, s-a ajuns la un super tie-break care a durat 22 de minute! Primul punct a venit pentru Tecău şi Rojer, însă, de aici încolo, adversarii au fost mereu în faţă. De altfel, Mergea şi Qureshi au tranşat partida, scor 14-12.

Finala turneului de la Barcelona va fi între Mergea / Qureshi şi  Petzschner / Peya.