Dinamo, încă o victorie la scor cu nişte anonimi. Petrolul a învins cu un Mutu decisiv. Ce au făcut „câinii“ şi „lupii“

0

Dacă Steaua are trei înfrângeri în trei partide de verificare, în schimb, formaţia din „Ştefan cel Mare“ şi cea prahoveană merg bine în pregătiri. Trebuie spus însă că trupa lui Flavius Stoican n-a fost, deocamdată, testată cu adevărat.

După un 5-0 cu amatorii de la Cheadle Town din Anglia, Dinamo a repetat scorul, de această dată, în compania celor de la Gap Connah's Quay (penultimul loc, în sezonul trecut, în prima ligă din Ţara Galilor). Roş-albii au marcat prin Lazăr (13), Bilinski (14, 27), Matei (43) şi Şerban (85). Următorul test al „câinilor“ va fi la data de 4 iulie, în compania unui adversar nestabilit până în acest moment.

Dinamo în meciul cu Gap Connah's Quay: Bălgrădean - Rus, Durimel, Ad. Popa II, Fai - Bărboianu, Miranda, Elton, Matei, Lazăr - Bilinski.

După pauză, Stoican a trimis pe teren următoarea formulă: Marc - Anghelina, Ioniţă, Crişan, Radu - Boubacar - Gavrilă (Buia 68), Şerban, Rotariu, Velici - Lemac (Nedelcearu 68)

Mutu, gol din penalty

Aflată în cantonament în Slovenia, Petrolul a întâlnit NK Maribor (campioana Sloveniei din sezonul trecut). La pauză, adversarii au condus cu 1-0, însă „lupii galbeni“ au întors rezultatul în partea secundă. După un corner bătut de Marinescu, balonul a circulat pe traseul Albin - Gerson, ultimul punctând cu o lovitură de cap (73). Introdus pe teren în repriza a doua, Mutu a stabilit scorul final, transformând un penalty acordat pentru un henţ în careu (87).

Vineri, Petrolul va întâlni Partizan Belgrad într-un alt meci de verificare din cadrul cantonamentului din Slovenia.

Petrolul în meciul cu NK Maribor: Pecanha - Alcenat, Hoban, Satli, Fanchone - Romario, De Lucas - Priso, Albin, Morar - Tamuz

Petrolul în partea secundă: Bolboaşă - Alcenat, Hoban, Gerson, Beţa - Mustivar, Marinescu - Nepomuceno, Albin, Mutu - N'Koyi