Cum a comentat presa din ţară şi cea internaţională înfrângerea Simonei Halep din finala turneului de la Madrid

0

Finala pierdută de Simona Halep la Madrid, 4-6, 4-6 cu Kiki Bertens, a fost comentată atât de presa din România cât şi de cea din străinătate

Iată titlurile principalelor publicaţii sportive care au acoperit evenimentul

www.treizecizero.ro - Şi abia aşteptăm revanşa pentru meciul ăsta. N-a fost ziua ei. Simona pierde finala de la Madrid cu Bertens

www.digisport.ro - Simona a pierdut finala de la Madrid şi a ratat şansa de a reveni pe primul loc WTA

www.gsp.ro - Simona pierde finala de la Madrid, învinsă de o Kiki Bertens aflată în zi de excepţie

www.prosport.ro - Halep a pierdut finala de la Madrid în minimum de seturi. "Cutia" a fost magică pentru Bertens: Simona a condus 4-2 în primul set, dar nu a închis decât târziu robinetul greşelilor

L'Equipe - Kiki Bertens s-a încoronat în faţa Simonei Halep. Olandeza a fost impresionantă în finală şi s-a impus  în faţa unei Halep care a fost departe de nivelul său obişnuit.

WTA Tennis - Un tenis absolut fabulos din partea lui Kiki Bertens. Simona Halep a luptat din răsputeri în setul doi şi a obligat-o pe Bertens să se forţeze din greu pentru a câştiga titlul. Halep a dat totul, dar Bertens a avut răspunsurile.

Tennis Net - Simona Halep a început mai bine, dar Bertens a revenit. Olandeza a avut si norocul de partea sa în setul secund. Bertens devine prima jucătoare din istorie care cîştigă turneul de la Madrid fără să piardă set.

Marca - Susţinută din tribune de ilie Nastase, ion Ţiriac şi Nadia Comăneci, Simona a dominat startul meciului, dar olandeza in varsta de 27 de ani a reuşit să întoarcă rezultatul.

Calificarea în finală este recompensată la Madrid cu un premiu de 608.700 de euro şi cu 650 de puncte WTA, în timp ce câştigătoarea trofeului primeşte 1.202.520 de euro şi 1.000 de puncte WTA.

Începând de luni, Simona Halep va urca o poziţie în clasamentul WTA, până pe locul 2, în timp ce Kiki Bertens va ajunge pe poziţia a 4-a

Simona Halep a câştigat în 2017 şi 2016 turneul organizat de Ion Ţiriac, iar anul trecut a ajuns în sferturi. În 2014, Halep a jucat finala Madrid Open, pierdută în faţa rusoaicei Maria Şarapova.

Pe aceeaşi temă:

Neşansă rar întâlnită! Ce ghinion a avut Simona Halep într-un moment crucial al meciului cu Kiki Bertens

Halep, prăbuşire totală după intervenţia antrenorului: Simona l-a suportat o dată pe Daniel Dobre, apoi l-a luat la ceartă!

Spovedania Simonei Halep, după finala de la Madrid: „Voi fi mai îngăduitoare cu mine, pentru că nu merit să fiu criticată!“

Kiki Bertens, după victoria din finala cu Halep: „Simona, mulţumesc că m-ai lăsat să joc cel mai bun tenis al meu“