ANALIZĂ Liga Campionilor, interzisă românilor: De când suntem excluşi de la cea mai tare competiţie intercluburi din lume

0

CFR Cluj s-a făcut de râs, acasă, în turul II preliminar, fiind învinsă de suedezii de la Malmo, scor 0-1. Echipa lui Edward Iordănescu n-a avut niciun şut pe spaţiul porţii şi continuă rezultatele dezolante ale formaţiilor din Liga I în cea mai tare competiţie intercluburi din lume.

Şefii CFR-ului ştiau de ce i-au fixat lui Edward Iordănescu drept obiectiv calificarea în grupele Ligii Europa, în momentul în care l-au numit pe banca tehnică.

Echipa lor, campioana României, e atât de slabă, încât nici măcar nu-şi permite să se gândească la o prezenţă în grupele Ligii Campionilor. Iar acest lucru s-a văzut, în mod clar, marţi seara, atunci când formaţia din Gruia a fost învinsă, acasă, în turul II preliminar, de Malmo. Şi, atenţie, adversara n-a fost vreo forţă a fotbalului european, ci ocupanta locului 6, în acest moment, în prima ligă suedeză din care s-au scurs 15 etape. În întrecerea internă, Malmo e la 11 puncte de liderul AIK. În România, CFR Cluj a câştigat de curând şi Supercupa.

Pe teren însă, ardelenii au lăsat o impresie jalnică, iar faptul că, în 90 de minute, n-au reuşit niciun şut pe spaţiul porţii vorbeşte de la sine despre jocul slab al campioanei Ligii. Singurul gol al meciului a fost înscris în minutul 45, exact înainte de pauză, şi o face pe Malmo favorită la calificare, înaintea returului de la 1 august.

Fără echipă în grupele Ligii din 2014

Acest eşec suferit de CFR Cluj, în chiar primul meci european din acest sezon, continuă trendul rezultatelor extrem de slabe înregistrate de formaţiile din România în Liga Campionilor.

Începând din sezonul 2014-2015, grupările din Liga I au disputat 22 de meciuri în preliminariile Ligii Campionilor. Bilanţul? Opt victorii, dintre care şapte obţinute de Steaua / FCSB, şase remize şi opt înfrângeri. Bilanţul calificărilor obţinute în grupele Ligii? Zero!

Ce au făcut echipele româneşti în preliminariile Ligii Campionilor în ultimii ani