Şahtiorul lui Lucescu, de nerecunoscut! A luat bătaie de la Metalurg Doneţk şi e pe locul trei în Ucraina

0
Mircea Lucescu FOTO GSP

Rezultat total neaşteptat în Ucraina, unde echipa antrenată de Mircea Lucescu, Şahtior Doneţk, a pierdut cu 2-1 meciul cu Metalurg Doneţk.

Jocul dintre cele două echipe a avut-o pe Metalurg Doneţk gazdă, dar s-a disputat la Kiev, din cauza conflictului din zona Donbass. Şahtiorul a dominat autoritar partida, elocvent fiind raportul cornerelor: 17-1!

Metalurg a dat însă lovitura pe contraatac, punctând în minutele 72 şi 75 prin Morozyuk şi Lazici. Şahtior nu a putut mai mult decât să marcheze golul de onoare, prin căpitanul Srna (minutul 82).

În urma acestui meci, Şahtior rămâne pe locul 3 în Ucraina, cu doar 21 de puncte strânse în 10 meciuri.

Dnepr are 25 de puncte, Dinamo Kiev 23, dar echipele amintite au şi un meci în minus.