Încă un eşec la Rio. Gag a ratat calificarea în finală la aruncarea greutăţii

0

Atletul Andrei Gag, în vârstă de 25 de ani, a ratat calificarea în finală la aruncarea greutăţii, după ce s-a clasat pe locul 13, la Jocurile Olimpice de la Rio.

Andrei Gag a concurat în Grupa A de calificare, iar primele două încercări au fost ratate prin călcarea pragului, în timp ce ultima a măsurat 20,40 metri, astfel că i-au lipsit doar 25 de centimetri pentru îndeplinirea baremului şi calificarea directă în finală. El s-a clasat pe locul 13 la general, în condiţiile în care doar primii 12, proveniţi din ambele grupe, s-au calificat în finala programată joi noapte, de la ora 02.30 (ora României. Gag a avut aceeaşi aruncare, 20,40 metri, cu sportivul de pe locul 12, O’Dayne Rirchards, dar a pierdut finala din cauza ratării a două încercări faţă de niciuna a jamaicanului. Delegaţia României la JO de la Rio include 22 de atleţi, iar 11 dintre aceştia au ratat deja calificarea în fazele superioare ale probelor în care au luat startul. În competiţie au mai rămas Marius Viorel Ionescu, Nicolae Soare (la maraton), Andreea Arsine, Claudia Nicoleta Ştef, Ana Veronica Rodean (la 20 km marş), Marius Cocioran, Narcis Ştefan Mihăilă (la 50 km marş), Sanda Belgyan, Anamaria Ioniţă, Andrea Mikloş şi Adelina Pastor (ştafeta de 4×400 m). Din lotul României a făcut parte şi săritorul în înălţime Mihai Donisan, care a părăsit satul olimpic la câteva zile după ce a ajuns la Rio, după ce un test la meldonium a fost găsit pozitiv şi a fost suspendat de către IAAF. Competiţia de atletism la Jocurile Olimpice de la Rio se încheie chiar în ultima zi, 21 august.