Liviu Dragnea, atac fără precedent: USR este un partid de extremă dreapta. S-o găsi vreun procuror care să lămurească şi aceste ilegalităţi

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Liviu Dragnea
Liviu Dragnea

Preşedintele PSD şi al Camerei Deputaţilor, Liviu Dragnea, a declarat, vineri, că USR este un partid de extremă dreapta, care vrea să conducă dictatorial România

Întrebat cum comentează faptul că opoziţia îi cere demisia din fruntea Camerei Deputaţilor, după decizia de joi a CCR privind Codul penal, Liviu Dragnea a răspuns: „Până când acest partid de extremă dreaptă, acest partid radical, USR, va rămâne singur în România şi să aibă o conducere dictatorială – pentru că asta este esenţa atitudinii lor: o activitate de conducere fără niciun pic de dialog şi dar prin forţă şi prin duritate – , până atunci parlamentarismul există, pentru că este esenţa democraţiei”.

Preşedintele PSD, a mai spus că liderii USR trebuie să dea răspunsuri la faptul că au avut finanţare ilegală a partidului în anumite campanii. „Sigur că acum au protecţie din partea organelor statului, dar, la un moment dat, trebuie să dea răspuns şi la întrebarea asta cineva. S-o găsi vreun procuror în România vreodată care să lămurească şi aceste lucruri, pentru că vorbim de ilegalităţi”, a adăugat Liviu Dragnea.

„În ceea ce priveşte decizia CCR, să aşteptăm motivarea. Nu i-am auzit (pe cei din USR, n.r.) urlând, nu i-am auzit criticând şi înjurând sau ţipând în perioada în care toate Codurile penale adoptate şi susţinute de Monica Macovei şi acoliţii au avut peste 100 şi ceva de articole declarate neconstituţionale, articole pe care mii de oameni din România au suferit şi suferă în continuare. Deocamdată, Parlamentul României rămâne în această structură, chiar dacă nu convine USR-ului”, a insistat Liviu Dragnea.

Politică

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite