Un bărbat va sta 22 de ani după gratii, pentru omor cu deosebită cruzime
0
O seară liniştită între doi prieteni s-a încheiat tragic. După ce au consumat alcool în exces, cei doi s-au luat la harţă, iar unul din ei a decedat în urma loviturilor aplicate de celălalt.
Potrivit procurorilor, incidentul a avut loc în vara lui 2012. Oaspetele, sub influenţa alcoolului, i-a aplicat stăpânului case multiple lovituri cu un cuţit de bucătărie. Pentru a se asigura că victima a rămas fără suflare, agresorul i-a mai aplicat şi lovituri cu un fier de călcat, ca mai apoi să-l stranguleze cu un cablu.
Ultrerior, inculpatul a sustras bunuri din casa victimei în sumă de aproximativ 4.000 de lei şi a părăsit locul faptei.
Instanţa de judecată a condamnat bărbatul pentru omor cu deosebită cruzime şi furt la 22 ani privaţiune de libertate în penitenciar de tip închis.
Sentinţa este cu drept de atac în instanţa superioară de judecată.
.