Dodon, reacţie la protestul veteranilor de război: „În mulţime au fost văzute feţe folosite în trecut de PD-ul lui Plahotniuc”

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Igor Dodon sugerează că protestul organizat de veteranii războiului de pe Nistru luni, 2 martie, este coordonat de fostul lider democrat Vlad Plahotniuc. În plus, preşedintele ţării afirmă că liderii manifestaţiei din faţa Guvernului au fost remuneraţi.

„În ceea ce priveşte protestul de astăzi, orice manifestare de acest gen trebuie să fie liberă şi democratică, să se respecte legile statului şi siguranţa celorlalţi cetăţeni. Cu regret, ceea ce întreaga societate a văzut astăzi în PMAN nu a avut legătură cu valorile democratice şi respectarea drepturilor tuturor cetăţenilor. S-au spart geamuri, a fost blocată timp îndelungat circulaţia în oraş, protestatarii au împiedicat în mod ilegal deplasarea a zeci de mii de cetăţeni ai capitalei, au avut de suferit bâtrăni, copii, oameni cu dizabilităţi. Toate aceste lucruri urmează să fie calificate în mod ferm de instituţiile de drept şi cei care au încălcat legea să fie traşi la răspundere”, a scris Igor Dodon pe Facebook.

Preşedintele susţine că „sunt multe semnale care indică foarte clar că în spatele manifestării violente de astăzi se află unele grupări politice”. 

„Există informaţii că protestatarii au fost aduşi cu autobuze din raioane, iar liderii lor au fost sponsorizaţi, într-un stil atât de cunoscut din trecut, iar în mulţime au fost văzute feţe folosite în trecut de PD-ul lui Plahotniuc pentru a face acţiuni împotriva partidelor de opoziţie, iată de ce sloganele folosite au avut o tentă preponderent politică sau geopolitică, fără legătură cu nevoile reale ale veteranilor. Acestea sunt aspecte pe care societatea trebuie să le cunoască, să înţeleagă ce se află în mod real în spatele unor astfel de manifestări provocatoare. Instituţiile abilitate trebuie sa facă lumină asupra celor care au organizat aceste provocări şi să informeze societatea”, a declarat Dodon.

Câteva sute de veterani ai războiului de pe Nistru protestează luni, 2 martie, în faţa Guvernului de la Chişinău. Manifestanţii cer demisia Guvernului Chicu şi a preşedintelui Igor Dodon, în contextul în care astăzi se împlinesc 28 de ani de la declanşarea războiului de pe Nistru, iar veteranii nu sunt satisfăcuţi de situaţia la care i-a adus conducerea ţării.

Republica Moldova

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite