Andrei Năstase anunţă că se retrage din cursa prezidenţială în favoarea Maiei Sandu: Am făcut-o în interesul ţării!
0
Candidatul la funcţia de preşedinte al Republicii Moldova Andrei Năstase a confirmat joi, 13 octombrie, că se retrage din cursa electorală în favoarea liderului PAS, Maia Sandu. Năstase dă asigurări că nici americanii, nici europenii nu au pus presiune pe el pentru a lua această decizie.
„Noi pe 11 octombrie am făcut acea ofertă, ori candidatul Platformei, ori candidatul PAS, dacă ei nu acceptă candidatul Platformei. Cei de la PAS au ţinut cont de un sondaj recent, care face diferenţa dintre noi şi s-a ajuns la această situaţie”, a declarat Năstase.
Politicianul afirmă că acest gest al său nu va însemna sfârşitul carierei politice şi speră că oamenii îl vor înţelege, deoarece ar fi făcut-o în interesul naţional al ţării. Totodată, el susţine că va continua activitatea politică, prin a îndemna lumea să voteze pentru candidatul comun la prezidenţiale, ulterior prin a se pregăti de parlamentarele din 2018 sau eventualele alegeri parlamentare anticipate pentru care formaţiunea sa pledează.
Preşedintele PPDA este sigur că Maia Sandu va ajunge în turul doi al alegerilor prezidenţiale, alături de Igor Dodon. Iar dacă Marian Lupu va ieşi în turul doi, în opinia lui, asta ar însemna că alegerile au fost fraudate. De asemenea, Năstase menţionează că în primul tur se va ocupa nemijlocit de candidatul PD, şi abia în turul doi de cel al socialiştilor.
„În momentul de faţă trebuie să ne preocupe Marian Lupu. Prin manipulare, prin corupere, prin toate mijloacele pe care le deţine, poate ajunge în turul doi, dacă nu vom fi atenţi”, a adăugat liderul PPDA.
Andrei Năstase a fost invitatul emisiunii „Puterea a patra” de la N4.
Amintim că ultimul sondaj de opinie publicat de Fundaţia Konrad Adenauer arată că Maia Sandu ar acumula 26.54%, în cazul în care Andrei Năstase se retrage. Lider în sondaje rămâne socialistul Igor Dodon cu 33.40%. Democratul Marian Lupu ar ocupa poziţia a treia cu 12.20%