Moldovagaz va acţiona ANRE în judecată, motivând că decizia privind stabilirea tarifelor este ilegală

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Moldovagaz va acţiona decizia ANRE în judecată FOTO: Adevărul
Moldovagaz va acţiona decizia ANRE în judecată FOTO: Adevărul

Conducerea Moldovagaz anunţă că va acţiona decizia Agenţiei Naţionale pentru Reglementare în Energetică în judecată, deoarece ar contraveni legislaţiei şi că vor ca gazul să fie mai scump pentru consumatori.

Potrivit unui comunicat emis, conducerea Moldovagaz îşi exprimă îngrijorarea privind modul în care a fost adoptată această hotărâre, deoarece „contravine legislaţiei în vigoare a Republicii Moldova”.

„La adoptarea hotărârii din 13 noiembrie 2015 cu privire la tarifele pentru gazele naturale, ANRE a ignorat o serie de dispoziţii din „Metodologia de calculare şi aplicare a tarifelor reglementate la gazele naturale”: integral nu au fost luate în considerare valoarea pierderilor comerciale şi parţial au fost luate în calcul rentabilitatea reglementată a operatorului reţelei de distribuţie şi amortizarea activelor materiale şi nemateriale”, argumentează reprezentanţii companiei.

Prin urmare, conducerea Moldovagaz susţine că din cauza că tarifele aprobate de ANRE sunt mai mici decât cele solicitate vor fi înregistrate probleme financiare, iar datoria faţă de Gazprom va creşte. Potrivit comunicatului, furnizorul de gaze va acţiona în judecată ANRE pentru a contesta decizia privind stabilirea tarifului de 6,2 lei pentru un metru cub de gaze sau cu 9,8% mai mare decât cel aprobat în iulie. Moldovagaz vrea un tarif de peste 8,2 lei pentru un metru cub de gaze. Experţii au menţionat că ANRE nu ar fi trebuit să stabilească noile tarife până la anularea amendamentului Furdui care ar scoate din buzunarele consumatorilor zilnic 800 000 de lei.

Tarifele adoptate la 13 noiembrie 2015 de Consiliul de administraţie a ANRE vor înrăutăţi situaţia financiară a SA "Moldovagaz" şi a întreprinderilor din ramura gazelor, majorând datoria faţă de Gazprom.

Republica Moldova

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite