VIDEO Cum au descoperit trei bucureşteni zona crepusculară: şi-au distrus maşina prin gropile din Bârlad
0Trei bucureşteni care se deplasau spre Iaşi cu o maşină transport marfă au rămas blocaţi în Bârlad timp de mai multe ore după ce s-a distrus caseta de direcţie şi o roată s-a rupt din cauza gropilor
Vineri, 6 martie, în jurul orei 18.00, în timp ce tranzita Bârladul, o maşină transport marfă înmatriculată în judeţul Ilfov a cedat din cauza gropilor. O roată s-a rupt şi cutia de direcţie a cedat din cauza gropilor din oraş, mai exact din sensul giratoriu de la Podul Pescăriei.
Dubiţa era plină cu mobilă pe care trebuiau să o livreze la Iaşi. În maşină erau doi pasageri alături de şofer şi au îngheţat aproape patru ore aşteptând o platformă să vină de la Iaşi şi să-i tracteze.
“Avem asigurare RCA şi rovienietă. Nu ştiu de ce le plătim. Toate drumurile din ţară sunt pline de gropi, dar când am intrat în Bârlad parcă am intrat în zona crepusculară. În loc să ne întoarcem acasă la copii stăm şi tremurăm de frig. Numai tractarea ne costă 1.000 de lei”, a spus Marius, unul din bucureştenii aflaţi în maşină.
Aceştia nu au anunţat Poliţia Rutieră pe motiv că au vrut să facă economie de timp, să plece cât mai repede la destinaţie. Nu au de gând să dea în judecată Primăria Bârlad, dar le recomandă edililor să-şi facă treaba. “O maşină de la Rutieră a trecut de trei ori pe lângă noi, ne-au văzut pe avarii în giratoriu, dar n-au oprit să întrebe ce s-a întâmplat”, a conchis şoferul autoutilitarei.
Bucureştenii au reuşit să părăsească Bârladul abia în jurul orei 22.00, tractaţi.