Un vasluian a sunat la 112 şi a cerut jandarmilor să-i lege câinele din curte sau să i-l împuşte

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Un bărbat din judeţul Vaslui a sunat la 112, solicitând intervenţia de urgenţă a unui echipaj de jandarmi la domiciliul său din localitatea Zorleni.

Bărbatul a sunat la numărul de urgenţă spunând că nu mai poate ieşi din casă din cauza câinelui agresiv din curte care a scăpat din legătoare. Iniţial, cei de la dispeceratul unic de urgenţă au crezut că au de-a face cu o glumă proastă, însă vasluianul a insistat să i se facă legătura cu jandarmii sau poliţiştii, pentru că are nevoie neaparată de ajutorul lor.

Supărarea bărbatului era cu atât mai mare cu cât nu era prima dată când câinele din curte voia să îl muşte. A recunoscut însă că animalul devenea agresiv mai ales atunci când el se află sub influenţa băuturilor alcoolice. 

”Persoana a solicitat intervenţia unui echipaj de jandarmi, afirmând că în curtea sa se află un câine care vrea să îl muşte. Bărbatul a solicitat prezenţa jandarmilor pentru a-i lega câinele sau să i-l împuşte. Nefiind o solicitare de competenţa instituţiei noastre, i s-a recomandat să se adreseze unui echipaj de la un serviciu de ecarisaj”, a declarat pentru Adevărul, Lucian Modoranu, purtătorul de cuvânt al Inspectoratului Judeţean de Jandarmi Vaslui.

Nu este pentru prima dată când jandarmii au parte de solicitări mai puţin obişnuite. Săptămâna trecută, un bărbat din judeţul Alba a cerut ajutorul jandarmilor spunând că în locuinţa sa se află o persoană care îi pune viaţa în primejdie. 

Un echipaj de jandarmi a răspuns prompt solicitării şi s-a deplasat la domiciliul acestuia în municipiul Blaj.  În urmă verificărilor s-a constatat că apelul la 112 a fost nejustificat şi a survenit pe fondul unui conflict spontan pe care bărbatul l-a avut cu soţia să pe motiv că această a refuzat să-i prepare o cafea, se afirmă într-un comunicat de presă al Inspectoratului de Jandarmi Alba. Pentru alertarea nejustificată a echipajului de intervenţie, bărbatul a fost amendat cu 100 de lei. 

  

Mai puteţi citi: 

Topul celor mai trăsnite reclamaţii ale românilor: „Ajutor, mă bate nevasta!”, vecini care gazează tot blocul, un spirit pofticios bântuie şi fură din frigider

Cele mai trăsnite reclamaţii ale bârlădenilor: “Vecinul doarme în pielea goală în balcon”

Un bărbat a reclamat primarul şi contabilul că nu au vrut să le facă statui şefului de post şi directorului şcolii

Vaslui

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite