HCM Făgăraş-HC Vaslui 21-32: calificare la turneul final al Cupei României

0
Handbaliştii vasluieni s-au impus fără probleme FOTO: hcvaslui.ro

HC Vaslui s-a calificat la turneul final al Cupei României, după ce a reuşit să învingă şi în manşa retur din preliminarii pe cei de la HCM Făgăraş cu scorul de 21-32.

Meciul a început extrem de echilibrat, însă experienţa unora dintre elevii lui Leonard Bibirig, dar şi portarul Bogdan Pralea, aflat în zi de graţie, a făcut ca oaspeţii să înceapă să controleze jocul după doar 8 minute. Aplaudaţi la scenă deschisă de spectatorii prezenţi, handbaliştii vasluieni au oferit, pe lângă spectacol, şi o lecţie despre ceea ce înseamnă seriozitate, tratând meciul ca şi cum ar fi fost o finală.

După ce au intrat la pauză cu un avantaj de şase goluri, scor 8-14, vasluienii au început la fel de hotărâţi şi cel de-al doilea mitan, al doilea portar al echipei ieşind şi el în evidenţă. La umătatea reprizei, scorul era de 13-23, iar până la final trupa lui Bibirig a mai însdcris de nouă ori, în timp ce gazdele au reuşit şi ele să mai puncteze de opt ori.

În tur, HC Vaslui a învins pe teren propriu  cu scorul de 37-28, urmând ca turneul final să se dispute luna viitoare.

Citeşte şi:

HC Vaslui-HCM Făgăraş 37-28, în preliminariile Cupei României: primul meci oficial câştigat din acest an