HC Vaslui-Poli Iaşi 33-31 (15-11): victorie dedicată de Bibirig suporterilor

0

Elevii antrenaţi de Leonard Bibirig au început cu dreptul returul Diviziei A la handbal masculin, reuşind să se impună pe teren propriu în faţa rivalei de-o viaţă, Poli Iaşi, cu scorul de 33-31.

Partida a început în forţă pentru handbaliştii vasluieni care, după 7 minute, s-au desprins la două goluri difernţă (3-1). Ieşenii au mai echilibrat jocul, reuşind ca în minutul 17 să stabilească egalitatea pe tabela de marcaj. A fost nevoie de un time-out cerut de tehnicianul vasluian pentru a mai tăia din elanul oaspeţilor, dar şi enervat de numeroasele ratări ale elevilor săi în faza de contraatac. În ultimele două minute ale primei reprize handbaliştii vasluieni se desprind pe tabela de marcaj şi intră la pauză cu un avantaj de 4 goluri, scor 15-11.

Începutul celei de-a doua reprize aparţine tot gazdelor care reuşesc să îşi mărească avantajul la 5 goluri în minutul 41 de joc. Ieşenii nu reuşesc să profite de numeroasele greşeli din atacul Vasluiului, rămânând la o diferenţă de 3-4 goluri până în minutul 46, atunci când înscriu de patru ori consecutiv fără să primească niciun gol, şi ajung la doar două goluri în coasta elevilor lui Bibirig (26-24). Finalul aparţine tot vasluienilor care refac dinferenţa de 5 goluri, însă în ultimele două minute de joc s-au relaxat, reuşind însă să îşi păstreze un avantaj de două goluri până la fluierul final.

Victorie pentru suporteri

Antrenorul Vasluiului, Leonard Bibirig este bucuros că a început cu dreptul în meciurile oficiale, dorind să dedice această victorie tuturor fanilor vasluieni. „A fost o victorie muncită. Mai este de lucrat cu echipa, deoarece am avut multe sincope, mai ales în faza de contraatac în poziţie de unu la unu. Am făcut şi lucruri bune, pe care trebuie să le păstrăm pe viitor, dar am făcut şi lucruri rele, pe care trebuie să le îndepărtăm. Am avut parte de un public extraordinar, aşa cum era odată la meciurile Moldosinului, motiv pentru care vreau să le dedic această victorie“, a declarat Bibirig la finalul partidei.

Etapa viitoare, HC Vaslui va juca în deplasare, în compania celor de la  HCS Handbal Teleorman Alexandria