Cei 2.500 de angajaţi de la Protecţia Copilului Vaslui nu şi-au mai primit salariile din septembrie. Criza a apărut după ce lefurile le-au fost majorate

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Direcţia Generală de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Vaslui, cel mai mare angajator din judeţul Vaslui, se află în colaps financiar. Instituţia nu şi-a mai plătit cei peste 2.500 de angajaţi din luna aprilie.

Angajaţii DGASPC Vaslui au primit promisiuni că fondurile necesare lefurilor restante, aferente doar lunilor septembrie şi octombrie, vor fi alocate în cadrul şedinţei Executivului ce a fost programată pentru această săptămână. Şedinţa Guvernului a avut loc joi, 16 noiembrie, însă banii pentru salariaţii DGASPC Vaslui nu au fost alocaţi. 

În urma rectificării, judeţului Vaslui i-au fost repartizate 3,1 milioane lei, bani destinaţi însă numai pentru plata bunurilor şi serviciilor necesare funcţionării centrelor din cadrul DGASPC Vaslui până la sfârşitul anului în curs. 

Pentru a linişti angajaţii ajunşi la limita disperării, conducerea Consiliului Judeţean Vaslui a făcut noi promisiuni angajaţilor, potrivit cărora banii pentru salarii urmează a fi alocaţi din Fondul de rezervă al statului în cadrul şedinţei de guvern de săptămâna viitoare. De două luni, însă, angajaţii primesc promisiuni săptămână de săptămână că banii de salarii vor fi alocaţi de Guvern în şedinţele programate.

Salariile şefilor, dublate

DGASPC Vaslui a ajuns în această situaţie critică după ce, în această vară, în ciuda faptului că bugetul instituţiei nu asigura necesarul pentru toate lunile anului, conducerea instituţiei a decis, cu avizul conducerii CJ Vaslui, majorarea salariilor potrivit noilor reglementări din sectorul bugetar. 

Salariile angajaţilor DGASPC Vaslui au fost majorate, în medie cu 20% în cursul acestui an. Cele mai mari diferenţe salariale au fost înregistrate în cazul şefilor, care s-au dublat. Cel mai mare salariu din cadrul DGASPC Vaslui este de 10.200 lei şi este încasat, scriptic, de directorul adjunct Ioan Buruiană. Anterior majorărilor salariale, Buruiană încasa 4.900 lei. Lista completă a salariilor majorate de la DGASPC Vaslui poate fi consultată aici.

Într-un răspuns transmis ziarului ”Adevărul”, reprezentanţii Ministerului Muncii şi Justiţiei Sociale au precizat că ”măririle salariale pentru funcţionarii publici şi personalul contractual din aparatul propriu al consiliilor judeţene şi din serviciile publice din subordinea acestora pot fi avute în vedere abia după alocarea de la bugetul judeţului, în completarea cuantumului alocat de la bugetul de stat pentru acoperirea cheltuielilor de organizare şi funcţionare a serviciilor, din venituri proprii sau din sume defalcate din unele venituri ale bugetului de stat pentru echilibrarea bugetelor locale”. Ori, la Vaslui, majorările salariale nu fost susţinute din bugetul local.

Vaslui

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite