Turnu-Severin : Programul Zilelor Severinului
0Timp de trei zile severinenii vor participa la mai multe manifestări prilejuite de zilele orașului. Cei care vor organiza evenimentul îi invită pe locuitori să ia parte la distracție și îi așteaptă în mai multe locuri din oraș. Activitățile cultural-artistice vor fi dintre cele mai diverse.
Vineri 29 aprilie
Hotel Continental
Expoziţie de caricaturi Ştefan Popa Popas
Concurs international de caricatura pentru copii, initiat de prof. Vera Nicolae, maestrul Stefan PopaPopa`s si Fundatia Popa`s: Salonul International de Caricatura
„ Popa`s intr-un zambet de copil „ - editia a III-a
Ora 10.00 Muzeulde artă - Expoziţie de arta
"Oraşul cel vechi în imagini de astăzi"
Concert muzică clasică - Liceul de Artă I. St. Paulian
Ora 11.00 BiroulDunării - expoziţie
Colecţia particulară Ion Dumitraşcu "Portul popular de la Ponoare"
Concert muzică populară
Scena Padurea Crihala
Ora 18.00 Program folcloric Ansamblul Profesionist DOINA GORJULUI Maria Loga, Victorita Lacatusu, Ileana Laceanu,
Olguta Berbec, Roberta Clintea, Claudia Torop, Mirela Tapota Lataretu, Georgiana Barsac, Natalia Gorjanu, ValentinSamfira, Nicusor Micsoniu
Ora 21.00 Program folcloric Ansamblul Profesionist MARIA TANASE
Filuţa Bogdan, Marcu Nicolici, Marius Măgureanu, Liliana Popa, Lavinia Bîrsoghe, Manuela Moţocu,
Aneta Şişu
Zona Cetatea Medievala
Ora 16.00 Activităţi medievale: teatru de păpuşi tradiţionale, atelier de confecţionat şi manuit păpuşitradiţionale, şcoala de tir cu arc englezesc, şcoala de dans medieval, şcoala de scrimă medievală, spectacol de poezie populară
"Şoimuleţ duios la grai", concurs interactiv cu premii "Cavaleria grea .... de cap"
Scena COMPLEXUL COMERCIAL CARREFOUR
Ora 20.00 MicrorecitalMARIAN VASILESCU
Ora 20.15 WARRIORDJ
Ora 21.00 ConcertVOLTAJ
Sambata 30 aprilie
Scena Padurea Crihala
Ora 16.30 Programfolcloric ANSAMBLUL TIMIŞUL
Luminita Jucu Pascu, Dumitru Teleaga (Meca), Ramona
Roiescu si Ancuta Fresceanu, Veta Biriş
Ora 18.00 ProgramFolcloric Ansamblul DANUBIUS
Anica Ganţu, Ionela Bădălan, Alina Moţi Drăghia, Ionuţ Iovănel, Vasile Ciobanu, Valeriu Sfetcu, Nina Predescu,Irina Zoican, Liliana Buncianu, Ionuţ Tudorescu
Ora 20.00 Programfolcloric cu Orchestra LAUTARII DIN CHISINAU
Niculina Stoican
PetricaMatu Stoian
ConstantinEnceanu
AngelicaStoican
DinuIancu Salajanu
AndreeaVoica
MarianaIonescu
AdrianaStoican
SofiaVicoveanca
Baze sportive
Ora 09.00 Demonstraţie şi concurs de aeromodele - Liceul Pedagogic
Ora 11.00 Concurs naţional de tenis de masă - TROFEUL DROBETA ediţia I - Sala de sport a Colegiului Naţional Teodor Costescu
Ora 11.00 Demonstraţie karting- Fîntîna arteziană
Ora 12.00 SalaPolivalenta - Concurs Judo
Stadionul Ion Anghelescu
Ora 13.00 Concurs"Strong Boy"
Casa Tineretului
Ora 11.00 Concurs naţionalde dans modern TROFEUL DROBETA
ediţia I - Palatul Copiilor
Ora 12.00 Vernisajulexpoziţiei
"Divertismentul în Severinul de altădată"
ArhiveleNaţionale Mehedinţi
Ora 13.00 Lansarecarte - „Rădăcini şi Revenic" - Angelica Stoican
Castrul Roman
Ora 19.00 „METAMORFOZE" de Ovidiu Publius Naso
Regia:LUCREŢIA EPURAN
Consultanţi artistici : MARIA BĂLĂCEANU, VERONICA NICOLAE
În distribuţie : Emil Raevski, Lucreţia Epuran, Silvia Săftoiu, Alexandra Creţu, Victoria Seimeanu, DarkoHuruială, Armand Iliescu
Zona Cetatea Medievala
Ora 16.00 Activităţi medievale: Teatru de păpuşi tradiţionale, atelier de
confecţionare şi mânuire de păpuşi, Atelier de gastronomie medievală, Şcoala de dans medieval, Şcoalăde scrimă medievală, Parada cavalerilor, Concurs interactiv
"În căutarea domniţei din Cetatea Severinului"
Scena COMPLEXUL COMERCIAL CARREFOUR
Ora 18.30 ConcertJazz - Big Band Oltenia
Ora 20.30 ConcertTEODORA BRATU
Ora 21.00 ConcertHOLOGRAF
Duminica 01 mai
Scena Padurea Crihala
Ora 16.00 ProgramFolcloric Ansamblul SVINITA
Ora 18.00 Programfolcloric ANSAMBLUL ALBA IULIA
Roxana Reche, Catalin Hosa, Maria Filimon, Dorina Marita,
Florici Moga, Nicolae Tufiti
Ora 19.00 Programfolcloric Ioan Bocsa si orchestra
Ora 20.30 Programfolcloric Ansamblul Profesionist CIOCARLIA
Steliana Sima, Elena Ionescu Mateescu,
Rodica Anghelescu, Maria Stroia, Liliana Laichici,
Petrică Irimică.
Zona Cetatea Medievala
Ora 11.00 Activităţi medievale: Teatru de păpuşi tradiţionale- concurs de basme cu premii, atelier deconfecţionare şi mânuire de păpuşi tradiţionale, Animaţie de carnaval medieval săsesc, Atelier de gastronomie medievală, Şcoală de dans medieval, Acordarea titlului de Domniţă a Cetăţii Severinului, Recitalde poezie medievală franceză, Concert de lăută,
Retragerea cu torţe în Cetatea Severinului.
Scena COMPLEXUL COMERCIAL CARREFOUR
Ora 18.30 Concert FilarmonicaCraiova
Ora 20.30 ConcertDAN ZORILĂ
Ora 21.00 ConcertŞTEFAN BĂNICĂ JUNIOR
Ora 22.00 SPECTACOLARTIFICII
PREZENTATORI
SILVANA RACIU
IULIANA TUDOR
EDI NICOLA
GRUPUL DE UMOR TACT (DRAGOS MOSTENESCU, EMIL MITRACHE, SORIN MATEI)