VIDEO Energia a debutat cu victorie în Eurochallenge. Echipa gorjeană s-a impus în faţa formaţiei cu Tartu Rock

0

Energia Rovinari a produs o surpriza în Eurochallenge şi a reuşit să învingă, în această seară, pe Tartu Rock, echipa estoniană favorită la câştigarea grupei.

Energia a început meciul în forţă, printr-o apărare agresivă, şi a reuşit să conducă, după primele minute, chiar şi cu 11 puncte, 13-2. Echipa estoniană a reuşit să revină şi s-a apropiat la doar patru puncte. Darby duce scorul la 15-9, dar Tartu Rock reuşeşte o pătrundere şi înscrie două puncte. Kurbas reuşeşte să demarce şi marchează singur de sub panou, iar scorul ajunge la 15-13.

Prima repriză se termină cu scorul 21-15, după ce Troupe marchează în urma unei recuperări realizate tot de el.

Şi în repriza a doua, Energia s-a aflat la conducerea meciului şi a reuşit să menţină o diferenţă de cinci-şase puncte în cea mai mare parte a reprizei secunde. Darby înscrie printr-un slam dunk spectaculos şi stabileşte cea mai mare diferenţă, 35-27, defensiva fiind din nou la înălţime. În finalul reprizei, Energia mai reduce din turaţie, asta şi ca urmare a unor schimbări mai puţin inspirate făcute de Constantinides. Tartu Rock se apropie din ce în ce mai mult şi tabela arăta la finalul reprizei a II-a o diferenţă de doar un singur punct, 35-34.

Atomsfera creată de cei 850 de spectatori a fost fantastică şi baschetbaliştii Energiei au avut în public un sprijin de nădejde. Energia a început mai bine repriza a doua şi s-a distanţat pe tabelă, 43-37. Apărarea funcţionează din nou ca la carte, iar, după şapte minute de joc, echipa estoniană nu a reuşit să marcheze decât trei puncte. Kremen reuşeşte să înscrie un coş de 3 puncte. Constantinides face din nou mai multe schimbări care au un efect negativ asupra jocului. Astfel, Tartu Rock reuşeşte să preia conducere 46-47, la finalul reprizei a treia.

Antrenorul echipei gorjene începe repriza decisivă cu cei mai în formă jucători şi rezultatele apar imediat. Baschetbaliştii echipei gorjene nu dau nicio şansă adversarului şi întorc imediat rezultatul. Apărarea este solidă şi reuşeşte să blocheze mai multe atacuri. Darby reuşeşte un „capac“spectaculos şi duce, apoi, scorul la 72-53. Energia reuşeşte să câştige primul meci din Eurochallenge, cu scorul de 74-56. Interesant este că în repriza decisivă, Tartu a reuşit să marcheze doar nouă puncte, iar Energia 28.