Calificare obţinută în ultima secundă de joc

0

Echipa de baschet Energia a reuşit să se califice în primăvara cupei Eurochallenge în urma unui meci câştigat chiar în ultimele sutimi de secundă.

Echipa de baschet Energia a obţinut o victorie mare, scor 73-72, pe teren propriu, în faţa echipei maghiare Egis Kormend. În acest fel, gorjenii au obţinut calificarea în primăvara europeană, o performanţă foarte importantă obţinută de echipa gorjeană.

Meciul a avut o desfăşurare dramatică. Energia a reuşit să termine în avantaj prima repriză, 19-18, dar următoarea repriză a aparţinut oaspeţilor, care au intrat la cabine cu scorul de 34-40. Energia a reuşit să mai recupereze din handicap, astfel că repriza a III-a s-a încheiat cu scorul 52-55, pentru echipa oaspete.

Energi a intrat mai montată în ultima repriză şi după un minut şi jumătate de joc a reuşit să preia conducerea în urma unei aruncări de 3 puncte reuşită de Kremen. Echipa maghiară a revenirt în avantaj, iar cele două echipe au mers cap la cap până la finalul meciului, care a fost decis printr-un coş reuşit de Karpelesz chiar în ultima secundă de joc. La final, bucuria a fost imensă.