Victorie în deplasare pentru Chindia Târgovişte. Formaţia lui Viorel Moldovan urcă pe locul secund în Liga 2

0

Chindia Târgovişte s-a impus în deplasarea de la CS Mioveni, scor 4-1, şi urcă pe locul 2 în clasamentul din Liga 2. Etapa a 25-a din Liga 2 a început cu duelul dintre Mioveni şi Chindia şi se va încheia abia marţi seară, cu duelul dintre Petrolul şi Energeticianul.

Formaţia pregătită de Viorel Moldovan a deschis scorul în minutul 25 prin Marius Martac. Misiunea le-a fost facilitată de eliminarea lui Ionuţ Rădescu. Mijlocaşul gazdelor a primit al doilea cartonaş galben pentru simulare în minutul 45.

Căpitanul Cristian Cherchez a făcut 2-0 din penalty în minutul 60. Simon Măzărache, omul de încredere al lui Daniel Opriţa, a redus imediat din diferenţă, în minutul 63.

Mihai Neicuţescu, fotbalistul de 20 de ani împrumutat de la Dinamo, a făcut 3-1 în minutul 81. Scorul final a fost stabilit de Daniel Florea, fostul atacant al Astrei Giurgiu, în al treilea minut de prelungire.

Chindia Târgovişte urcă provizoriu pe locul 2, cu 54 de puncte, unul mai puţin decât liderul FC Snagov. CS Mioveni rămâne pe locul 7, cu 38 de puncte.

Sâmbătă, 16 martie, ora 11:00