VIDEO  Lucrările la Sala Polivalentă din Slatina prind viteză

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Lucrările la Sala Polivalentă din Slatina au prins avânt de la finele săptămânii trecute după ce, în ultimele două luni, abia vedeai pe şantier câţiva muncitori. Iniţial, lucrările au fost stopate încă din toamna 2011, la doar câteva luni de la start. Constructorul a promis autorităţilor locale că se va încadra în termenul promis. Dacă acest lucru se va confirma, atunci Sala Polivalentă din Slatina ar trebui inaugurată în decembrie anul viitor.

După întârzieri uriaşe, firma SC Vega ’93 Galaţi a catadicsit să se reapuce de treabă pe şantierul Sălii Polivalente din Slatina. O mică ”armată” de muncitori a luat cu asalt locul unde urmează să fie amenajat proiectul, respectiv în curtea regiei locale de transport în comun Loctrans SA din municipiu. Basculante vin şi pleacă una după alta, iar muncitorii şi inginerii pot fi văzuţi trebăluind de zor pe şantier.

Reprezentanţii municipalităţii spun că, în urma discuţiilor avute cu constructorul, acesta va reuşi ca, la finalul anului curent, să se încadreze în graficul planificat pentru această perioadă şi, ulterior, totul să se deruleze pe un trend ascendent astfel încât proiectul să fie finalizat conform termenilor contractuali – decembrie 2016.

”Din ce am vorbit până acum cu cei de la firma constructoare se pare că vor reuşi nu doar să recupereze timpul pierdut, dar şi că lucrurile vor intra pe un făgaş normal pentru ca întreaga construcţie să fie gata la termenul stabilit cu finanţatorul lucrării, Compania Naţională de Investiţii”, a declarat viceprimarul Cristian Bircea.

La acest moment, pe şantier se lucrează la montarea stâlpilor ce vor susţine Polivalenta. Până acum câteva luni, constructorul a trebuit să dezafecteze temelia construcţiei la care nu mai lucrase din toamna anului 2011.

Conform proiectului, Sala Polivalentă de la Slatina va avea o suprafaţă de 8.000 de metri pătraţi şi o capacitate de 3.000 de locuri pentru spectatori. Pe lângă competiţiile sportive pe care le va putea găzdui, aici vor fi amenajate şi spaţii comerciale, dar şi birouri administrative şi săli de conferinţă, iar în faţa clădirii va exista o parcare de 120 de locuri. De asemenea, va fi amenajată o platformă de peste 1.000 de metri pătraţi, ce va oferi posibilitatea organizării de concerte în aer liber. Valoarea proiectului se ridică la 68 milioane lei.

Mai puteţi citi pe acelaşi subiect:

Sala Polivalentă de la Slatina, preluată de CNI

FOTO  Sala Polivalentă din Slatina va fi terminată anul viitor

Slatina

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite