Viitorul sună bine pentru scrima sătmăreană. CS Satu Mare s-a impus atât la individual cât şi pe echipe, la CN spadă juniori

0
Echipa de spadă a CS Satu Mare a cucerit titlul naţional la CN spadă juniori. FOTO - frs.ro

Zilele acestea se desfăşoară la Craiova Campionatele Naţionale de spadă juniori, acolo unde scrimerii de la CS Satu Mare au obţinut până acum două titluri naţionale: Adam Macska (individual) şi pe echipe.

În prima zi a competiţiei, găzduită de sala Liceului cu Program Sportiv „Petrache Trişcu” s-a desfăşurat proba masculină la individual. La start s-au prezentat 49 de sportivi din întreaga ţară, iar medalia de aur a fost câştigată de către Adam Macska, de la CS Satu Mare. Pregătit de Csiszar Francisc, Adrian Pop şi Nagy Lehel, Adam, care nu împlinit încă 15 ani, a reuşit să-l învingă în finală pe Adrian Dabija, de la CS UNEFS, scor 15-14. Medaliile de bronz au fost câştigate de către Mihai Oprea (LPS Craiova) şi Mario Persu (CSU Craiova).

Ziua a doua a competiţiei a continuat la fel de bine pentru scrimerii sătmăreni aceştia reuşind să se impună şi în proba pe echipe, acolo unde au dispus în finală de LPS Craiova, scor 45-40. Este primul campionat de juniori la care aceşti băieţi participă, reuşind să se impună nu din postura de favoriţi.

Antrenorii sătmăreni Francisc Csiszar, Lehel Nagy şi Adrian Pop au compus echipa din Adam Macska, Marton Szep, Balazs Szilagyi şi David Ziman.

Sâmbătă şi duminică este programată proba feminină la individual şi pe echipe.

Vă mai recomandăm

Scrima sătmăreană nu-şi uită foştii mari campioni. Concurs de floretă internaţională în onoarea Ecaterinei Stahl şi Vasile Costa

Mihai Covaliu, preşedintele Federaţiei Române de Scrimă: "Putem vorbi despre o şcoală de scrimă la Satu Mare"