Petrolul merge mai departe în Cupă. 1-0 cu Universitatea Craiova

0
Petrolul, deţinătoarea trofeului, merge mai departe în Cupa României. FOTO fcpetrolul.ro

Petrolul a făcut primul pas cu dreptul în tentativa de a-şi apăra „Cupa României”, impunându-se, la limită, la Turnu Severin, în confruntarea cu divizionara secundă Universitatea Craiova. Unicul gol al întâlnirii a fost marcat de către Sony Mustivar, în minutul 18.

Petrolul a început partida de la Turnu Severin decisă să facă repede diferenţa pe tabela de marcaj. „Lupii” s-au instalat, din start, în jumătatea adversă, iar golul a venit în minutul 18, atunci când, din a doua tentativă, „căpitanul” Sony Mustivar l-a învins pe Hotoboc cu un şut din interiorul careului mare.

Craiova a căutat replica, iar incursiunea lui Baird (26) i-a prilejluit lui Mircea Bornescu o paradă salvatoare, gazdele reuşind, mai apoi, să ţină pasul până la pauză. Camara (34) a fost aproape de desprindere, dar lovitura sa de cap a trecut peste transversală, în vreme ce oltenii au încercat să ameninţe buturile adverse prin şuturi de la distanţă, expediate de Baird (39) sau Săceanu (43).

Universitatea a părut a fi mai periculoasă în debutul părţii secunde, Bornescu având emoţii la şutul trimis, de la aproape 30 de metri, de către Săceanu, la care portarul „galben-albaştrilor” s-a văzut nevoit să respingă, în corner, de sub transversală. Albin (64) a încercat poarta, la o lovitură liberă de la 20 de metri, dar mingea a trecut peste, iar finalul n-a fost chiar unul liniştit pentru ploieşteni. Amfitrionii au sperat la şutul, deviat, al lui V. Gheorghe (79), balonul ocolind de puţin buturile lui Bornescu, dar, în cele din urmă, experienţa superioară a „lupilor” şi-a spus cuvântul, trupa lui Cosmin Contra conservându-şi avantajul pe tabela de marcaj.

Petrolul merge, astfel, în turul următor al Cupei României-Timişoareana, pregătindu-se, acum, pentru următorul meci din campionat, ce se va disputa luni, de la ora 21.30, pe „Ilie Oană”, cu CFR Cluj.

Vă mai recomandăm

Petrolul, în optimile Cupei, după 1-0 cu Universitatea Craiova, într-un meci prefaţat de incidente între suporteri

Autocarele suporterilor de la Petrolul Ploieşti au fost atacate cu pietre pe DN 6, în Mehedinţi