Blestemul prostituatelor abuzate la Roma. Interlopul Ministraş Bombardierul a murit într-un accident înainte arestare

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Un membru al lumii interlope din Iaşi şi-a găsit sfârşitul într-un accident rutier care a avut loc în capitala Italiei cu fix un an înainte ca ceilalţi membri ai reţelei sale de trafic de carne vie să fie arestaţi de autorităţi.

Autorităţile ieşene au dat o lovitură puternică proxeneţilor care trimiteau fete în Roma, capitala Italiei, pentru ca acestea să se prostitueze. Trei persoane au fost reţinute într-un dosar în care sunt nu mai puţin de 30 de victime, multe dintre acestea minore.

Pe lista celor care ar fi trebuie să fie duşi la arestare se află şi un interlop din Iaşi cunoscut în mediul infracţional ieşean cu supranumele de Ministraş Bombardierul. Constantin Bobocel avea un rol important în gruparea de trafic de carne vie, spun procurorii DIICOT, el fiind unul dintre cei care se ocupau de racolarea victimelor, dar şi de transportul sau supravegherea acestora în Italia.

Bobocel nu a mai apucat să dea cu subsemnatul în faţa anchetatorilor, el fiind victima unui accident rutier grav ce a avut loc în noaptea de 13 spre 14 mai 2015, cu fix un an înainte ca autorităţile să facă arestările din acest dosar. El a murit după ce maşina în care se afla, un Alfa Romeo, a intrat într-un copac având viteza de 160 de kilometri la oră.

Acuzaţiile din dosar

Prietenii lui Bobocel, Robert Neagu, Nixen Neagu, Costache Roman şi Raj Costache au fost puşi sub acuzare şi reţinuţi de DIICOT Iaşi la finele săptămânii trecute. „În cauză există suspiciunea rezonabilă că în perioada 2011-2016 pe raza municipiului Iaşi s-a constituit un grup infracţional organizat iniţiat de către inculpatul  Costache Raj (arestat  în vederea extrădării în Italia) având ca scop racolarea, transportul , cazarea  şi exploatarea sexuală  transfrontalieră a unui număr de 6 persoane vătămate  minore,  cu vârste cuprinse între 15 şi 17 ani şi 24  persoane vătămate  majore  care proveneau din familii defavorizate , cu un grad redus de instrucţie, într-o stare materială extrem de precară, cu diferite vulnerabilităţi”, au precizat procurorii DIICOT.

Aceştia au mai arătat că fetele erau racolate cu promisiunea falsă că vor fi angajate în baruri şi că vor câştiga sume mari de bani.  „Inculpaţii  le-au determinat pe tinerele racolate să-i însoţească în Italia, Roma, unde au fost cazate în apartamente închiriate iar ulterior exploatate sexual, sumele de bani obţinute de către persoanele vătămate fiind colectate de către  membrii grupului”, au mai arătat anchetatorii.
 

Iaşi

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite