FOTO Ofiţerul de presă al ISU Vrancea, medalie de bronz la Campionatul Naţional de Judo al Ministerului de Interne

0

Nu este pentru prima dată când Cristina Pîrvu reuşeşte o astfel de performanţă. Şi anul trecut a fost pe podium la campionatele MAI.

Plutonier major Pîrvu Cristina a obţinut medalia de bronz, la categoria feminin -60kg, la una din cele mai puternice competiţii organizate de Ministerul Afacerilor Interne, Campionatul Naţional de Judo al M.A.I.

Rezultatul este cu atât mai remarcabil având în vedere că la feminin competiţia nu este structurată pe categorii de vârstă, sportiva de 39 de ani înfruntând adversare mult mai tinere decât ea. Menţionăm totodată că, plutonier major Pîrvu Cristina, a fost singura reprezentantă la categoria feminin din lotul pompierilor profesionişti. Medalia obţinută de aceasta a contribuit la clasarea pe locul al III- lea a lotului I.G.S.U.

Concursul s-a desfăşurat în perioada 15-18 octombrie, în localitatea Călimăneşti, judeţul Vâlcea şi a reunit la start peste 80 de cadre active din rândul poliţiştilor, pompierilor şi jandarmilor, majoritatea practicanţi de performanţă ai acestui sport.