Handbalistele de la HM Buzău, pe primul loc în clasament, după victoria cu CSM 2 Bucureşti

0
BUZAU

Handbal Municipal Buzău, îşi continuă parcursul fără greşeală în actualul sezon al Diviziei A de handbal feminin. Sâmbătă, în etapa cu numărul 16, gruparea buzoiană a învins în deplasare formaţia CSM 2 Bucureşti. În urma acestei victorii, Handbal Municipal Buzău se menţine pe primul loc în clasament.

Ca şi în ultimele partide de campionat, şi în jocul de sâmbătă, Handbal Municipal a avut un start de partidă ceva mai greoi împotriva jucătoarelor de la CSM 2 Bucureşti. După primele 15 minute de joc, gazdele conduceau cu trei goluri diferenţă, scor 7-4. Dominarea gazdelor a ţinut însă doar până la jumătatea primei părţi, când buzoiencele au început să pună stăpânire pe joc. Astfel, la pauză, elevele lui Romeo Ilie avea deja un avantaj de două goluri.

A doua repriză a continuat într-o notă de dominare uşoară a oaspetelor, diferenţa de 2-3 goluri rămânând constant pe tabelă sălii sporturilor Rapid până la finalul meciului: CSM 2 Bucureşti – Handbal Municipal Buzău 24 - 27.

În urma acestei victorii, Handbal Municipal Buzău se menţine pe primul loc în clasamentul seriei Est a Diviziei A, cu 43 de puncte, cu 3 puncte mai mult decât ocupanta locului 2, Danubius Galaţi.

Tot în cadrul etapei a 16-a a Diviziei A la handbal feminin, Seria Est, au mai fost programate partidele: HCF Piatra Neamţ - Danubius Galaţi 20-25, Neptun Constanţa - Ştiinţa Bucureşti 24-34, Şcoala nr. 181 Bucureşti - Ştiinţa Bacău 28-28, CSU Târgovişte - Spartac Bucureşti 29-36. Formaţia Activ Plopeni nu a jucat în această etapă.