FOTO HC Dunărea Brăila a făcut egal cu CSM Ploieşti. Brăila rămâne pe locul trei

0
Brăila nu a reuşit să câştige aseară în faţa celor de la CSM Ploieşti, finalizând doar egalitate (25-25) FOTO Alina Tatu

HC Dunărea Brăila a ratat ocazia de a se revanşa în faţa celor de la CSM Ploieşti, obţinând doar o remiză în meciul disputat sâmbătă seara în Sala Polivalentă Danubius din Brăila. Astfel, după două etape din retur, elevele antrenate de Costică Buceschi şi Cristi Preda nu au câştigat nici un meci, cedând la un gol în deplasarea de la Craiova şi încheind la egalitate, scor 25-25 (14-12) meciul de pe teren propriu cu CSM Ploieşti.

Primul gol al meciului s-a marcat abia în minutul 4, când Farcău a deschis scorul pentru echipa oaspete. Brăila a revenit rapid şi s-a distanţat la 4 goluri, scor 5-1 în minutul 9, chiar dacă din minutul 5 nu s-au mai putut baza pe Ada Moldovan, care a făcut o entorsă la piciorul drept. La mijlocul primei reprize ploieştencele s-au apropiat la un singur gol, scor 7-6, iar în minutul 17 Farcău a egalat la 8.

Finalul a fost dramatic. Oaspetele s-au apărat foarte bine şi nu le-au lăsat pe handbalistele de la HC Dunărea să arunce la poartă. În ultimele secunde de joc brăilencele au avut o aruncare de la 9 m, dar Tivadar a ieşit din zid şi a fost lovită puternic în cap de aruncarea Biancăi Tiron. Arbitrele au dictat repetarea loviturii şi au eliminat-o pe Tivadar. Horjea a aruncat pentru Brăila, în zid, şi meciul s-a terminat la egalitate, 25-25, cu Horjea primind cartonaş roşu direct pentru proteste.

Pentru HC Dunărea au marcat: Aneta Udriştioiu -9, Alina Horjea -5, Bianca Tiron -5, Oana Apetrei -4, Alina Czeczi -2. Horjea şi Obedeanu au ratat câte o aruncare de la 7 m. Lăcrămioara Stan a apărat două aruncări de la 7 m, iar Elena Voicu o aruncare de la 7 m.

Pentru CSM Ploieşti au marcat: Ramona Farcău -5, Marina Dmitrovic – 4, Nicoleta Tudor -3, Iryna Shuska -3, Mihaela Tivadar -3, Ivana Bozovic -3, Ştefania Florea -2, Andreea Chiricuţă -1 (de la 7 m) şi Alla Sheiko -1. Chiricuţă, Dmitrovic şi Farcău au ratat câte o aruncare de la 7 m.

HC Dunărea Brăila rămâne pe locul 3 şi după etapa a XV-a, cu 27 de puncte, iar în etapa următoare vor juca în deplasare, la CSM Unirea Slobozia, care a pierdut sâmbătă dimineaţă în deplasare la Rapid Bucureşti, 30-24 (15-12).