FOTO Cuza Sport Brăila merge la turneul semifinal de baschet masculin Liga 1

0

CS Cuza Sport Brăila a obţinut duminică un succes în ultima etapă din faza de calificare a Ligii 1, reuşind să treacă de ACS 4Sports Agronomia Bucureşti cu 96-88. Baschetbaliştii brăileni au făcut un joc bun şi şi-au apropiat victoria încă de la finalul sfertului 3, când au condus cu 20 de puncte, cea mai mare diferenţă de scor din acest meci.

Bucureştenii au condus doar de trei ori pe tabela de marcaj, în primul sfert, dar de la scorul de 19-21 brăilenii s-au descătuşat şi s-au distanţat după primele 10 minute la 9 puncte, scor 30-19. Sfertul al doilea a fost mai echilibrat, deşi la un moment dat baschetbaliştii de la Cuza Sport Brăila luaseră un avans de 18 puncte, scor 44-26, la pauza mare diferenţa a fost doar de 8 puncte, 54-46.

Imediat după pauză bucureştenii au redus ”ecartul” la patru puncte, dar baschetbaliştii de la Brăila s-au trezit sub ameninţarea revenirii bucureştenilor şi au mărit avantajul treptat, până la 20 de puncte la finalul sfertului 3.

În ultimul sfert al meciului, cei de la Sports Agronomia Bucureşti n-au renunţat la luptă şi au crezut în şansa lor de a câştiga la Brăila, apropiindu-se la 5 puncte cu 3 minute înaintea finalului de meci. Pe final elevii lui Totolici s-au regrupat, Cezar Sandu a marcat patru puncte, iar bucureştenii doar unul şi scorul final a fost 96-88 pentru CS Cuza Sport Brăila.

Pentru CS Cuza Sport Brăila au marcat: Bogdan Cezar Sandu -24 puncte, Bogdan Golat -16, Cristian Badea -16 (1 coş de 3 puncte), Tudor Arteni -14 (4 coşuri de 3 puncte), Cristian Pricop -12 (1 coş de 3 puncte), Răzvan Ilie -5, Claudiu Lungu -5 (1 coş de 3 puncte), Andrei Ciubotariu -2 şi Cosmin Radu -2. Au mai jucat: Răzvan Chiscăneanu şi Florin Voiculeţ. Nu a jucat în acest meci Nuţu Luca.

Pentru 4 Sports Agronomia au marcat: E. Petrescu -21 puncte (1 coş de 3 puncte), Cîrstoveanu -20 puncte (3 coşuri de 3 puncte), Fometescu – 18 (2 coşuri de 3 puncte), R. Voinescu -10 (2 coşuri de 3 puncte), Bîrloveanu -10, Kurbissa -3, Drăgilă -2, Irimia -2, Chiţu -2.

Faza semifinală va începe pe 21 februarie, iar brăilenii se vor lupta pentru calificarea la turneul final cu: Poli Iaşi, CSU Ştiinţa Bucureşti, CS Municipal Ploieşti, BC Timba Timişoara şi Municipal Olimpic Baia Mare.