FC Botoşani a pierdut meciul cu ”U” Cluj după o gafă monumentală a portarului Lazăr

0

FC Botoşani a pierdut meciul disputat în deplasare cu Universitatea Cluj.  ”Şepcile roşii” au reuşist să câştige cu scorul de 2 la 1, într-o partidă  având ca miză salvarea de retrogradare. La înfrângerea botoşănenilor a contribuit şi gafa monumentală a tânărului portar Lazăr, care a permis clujenilor să îşi adjudece victoria, după un meci strâns.

După o victorie decisivă în faţa ”lanternei roşii” Corona Braşov şi în postura echipei de pe locul al şaptelea în prima ligă de fotbal, Fc Botoşani a venit luni seară, să dea piept pe  ”Cluj Arena” cu ”şepcile roşii” de la Universitatea Cluj într-un meci contând pentru etapa a 27 a.

Clujenii se aflau înainte de jucarea acestei partide pe locul al 15 lea iar meciul cu FC Botoşani se dovedea unul decisiv în matematica evitării retrogradării.  Partida a început în nota de dominare a botoşănenilor care au şi deschis scorul în minutul 10. Mijlocaşul moldovenilor,

Gabriel Vaşvari, profită de un balon respins aiurea de apărarea clujeană, dar şi de poziţionarea defectuoasă a portarului Niculescu şi trimite de la 30 de metri cu latul în poarta  goală.

FC Botoşani conduce la Cluj cu 1 la 0. Botoşănenii se menţin în atac, iar ocaziile de poartă se înmulţesc, mijlocaşul Danci fiind în două ocazii aproape de gol. Clujenii au şansa de a egala în minutul 36 prin Boutadijne, care scapă singurul cu portarul Botoşaniului, însă este ajuns de fundaşul central Tincu şi deposedat.

Ce nu a putut să facă Boutadijne, reuşeşte însă Lemnaru. Acesta egalează pentru Universitatea Cluj printr-o lovitură de la 11 metri acordată după un ”hands”  în careu făcut de fundaşul lui FC Botoşani, Oltean. La pauză tabela de marcaj de pe ”Cluj Arena” arăta 1-1.

În mitanul secund raportul de forţe se schimbă. Clujenii sunt mai incisivi fiind aproape de 2 la 1 prin Ninu, care ratează din careul de şase metri. Victoria le este oferită cadou clujenilor, de portarul botoşănenilor, Lazăr. Acesta primeşte o pasă de la un fundaş, se complică şi pierde controlul balonului, este deposedat de Lemnaru, care marchează în poarta lăsată goală.

Este 2-1 pentru Universitatea Cluj. Deşi Fc Botoşani se aruncă din nou în atac şi chiar controlează ultimele minute, nu poate egala, iar meciul se termină cu victoria clujenilor. Pentru ”Şepcile Roşii”, cele trei puncte sunt foarte importante având în vedere că se află în zona retrogradării.

Tehnicianul botoşănenilor Leo Grozavu, a preferat să nu îi critice dur pe jucătorii care au gafat în această partidă şi dă vina pe lipsa de experienţă în

liga I

.  ”Suntem o echipă nou promovată, noi trebuie să acumulăm foarte multă experienţă până a deveni o echipă constantă în evoluţie. Suntem o echipă care de la meci la meci trebuie să căştigăm tot mai multă experienţă”, a precizat Leo Grozavu. Etapa viitoare FC Botoşani va juca pe teren propriu contra celor de la

Pandurii

Târgu Jiu.

citiţi şi:

Universitatea Cluj – FC Botoşani 2-1 şi Viitorul – Braşov 0-0: „şepcile roşii“ urcă pe „aripile“ golgheterului Lemnaru

VIDEO "U" Cluj-Gaz Metan 1-0. Lemnaru le aduce "şepcilor roşii" trei puncte vitale în lupta pentru evitarea retrogradării