Zăpoare de gheaţă, pe mai multe râuri din Bistriţa-Năsăud

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Zăpoare de gheaţă s-au format pe mai multe râuri din judeţ FOTO ISU
Zăpoare de gheaţă s-au format pe mai multe râuri din judeţ FOTO ISU

Creşterea temperaturii din ultimele zile a dus la apariţia unor zăpoare de gheaţă pe mai multe cursuri de apă din Bistriţa-Năsăud care traversează localităţile Salva, Rebra, Coşbuc şi Nimigea. Pompierii, sprijiniţi de comitatele locale pentru Situaţii de Urgenţă au rezolvat deja probleme existente.

În ultimele zile, din cauza creşterii temperaturii s-au format zăpoare de gheaţă ce s-au întins pe câţiva kilometri buni, în localităţile Salva, Rebra, Coşbuc şi Nimigea.

Marţi, un zăpor de gheaţă ce se întindea pe 4 kilometri s-a format pe râul Sălăuţa, în zona localităţilor Coşbuc –Salva. Pentru a sparge acest zăpor de gheaţă, pompierii militari au folosit peste 8 kg de TNT.

Cu aceeaşi problemă s-au confruntat şi locuitorii din Rebra,pe râul din localitate formându-se un zăpor de gheaţă ce se întindea pe un kilometru.

„În continuare, toate cursurile de apă din judeţul Bistriţa-Năsăud sunt monitorizate, echipajele de intervenţie fiind pregătite să acţioneze când situaţia o impune”, precizează reprezentanţii ISU Bistriţa.


Vă mai recomandăm:

GALERIE FOTO Spectacol alb pe bătrânul fluviu Dunărea

METEO Cod galben de ceaţă emis pentru Bucureşti şi mai multe judeţe din ţară

Bistriţa

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite