Victorie la campioana ICIM Arad, pentru CSU Alba Iulia, în Liga Europei Centrale la baschet feminin

0
Echipa CSU Alba Iulia

Victorie dramatică în Europa pentru CSU Alba Iulia împotriva campioanei României. Universitarele au învins, miercuri seară, scor 61-59 (15-14, 14-10, 16-14, 16-21), în deplasare pe ICIM Arad, într-o partidă care a contat pentru etapa a VIII-a a Ligii Europei Centrale la baschet feminin.

Disputa a fost controlată clar timp de trei sferturi de către trupa lui Miroslav Popov, care a reuşit să câştige primele trei pătrimi. Meciul a început totuşi echilibrat, cu un prim sfert dus cap la cap de cele două combatante, terminat cu avantaj de un punct pentru vizitatoare. Până la pauza mare diferenţa în favoarea echipei din Alba Iulia a crescut la 5 puncte, în urma unui joc defensiv foarte bun.

La revenirea de la vestiare partida a mers în aceaşi direcţie, cu CSU la conducere, care a reuşit să intre în ultimul sfert cu 7 puncte în faţă pe tabelă. În ultima parte din meci, gazdele, împinse din spate şi de publicul numeros, au reuşit o revenire spectaculoasă, reuşind chiar să se afle în avantaj de două puncte la un moment dat, însă universitarele din Alba Iulia au demonstrat forţă şi hotărâre, reuşind să administreze campioanei României prima înfrângere din Liga Europei Centrale şi cea de-a doua din sezon.

În urma acestei victorii, CSU Alba Iulia îşi consolidează poziţia a doua în clasamentul CEWL, reuşind până în prezent 4 victorii şi două înfrângeri. De cealaltă parte, ICIM-ul rămâne lider, cu o linie de clasament cu 5 succese şi o partidă pierdută. Următoarea partidă în Liga Europei Centrale pentru CSU Alba Iulia va avea loc miercuri, 5 februarie 2014, pe teren propriu, împotriva campioanei Austriei, Flying Foxes Post Viena.

Marcatoare CSU Alba Iulia: Marina Mandic - 12 puncte, Breanna Salley - 11 puncte, Annemarie Părău - 8 puncte, Chastity Reed - 8 puncte, Khadijah Whittington - 6 puncte, Sasa Cadjo - 6 puncte, Larisa Toma - 4 puncte, Ildiko Nagy - 4 puncte şi Tiffany Brown - 2 puncte.

”Ştiam că ne aşteaptă un meci dificil, dar le-am spus fetelor să joacă fără presiune, să exersăm unele lucruri, pentru că meciul nu a avut o mare importanţă pentru noi. Bineînţele cele două echipe joacă mereu la victorie, însă eu am vrut ca jucătoarele mele să fie relaxate, să încercăm lucruri noi şi să vedem cum putem depăşi Aradul, în apărare şi atac, acesta a fost principalul scop astăzi. Dar meciul a fost unul bun per ansamblu pentru noi, chiar dacă am ratat din nou mult, în plus arbitrii nu ne-au acordat multe faulturi, iar eu am primit un tehnic nejustificat, însă cu toate acestea am câştigat. Am făcut însă din nou o apărare bună, cu excepţia ultimelor minute din sfertul patru, când putea chiar pierde, însă am avut şi puţin noroc. Îmi felicit jucătoarele pentru partida făcută astăzi şi continuăm să ne antrenăm, să muncim, pentru îndeplinirea obiectivelor”, a declarat antrenorul Miroslav Popov.