Preşedintele Consiliului Judeţean Alba, validat pentru o nouă candidatură în alegeri de conducerea PNL

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Ion Dumitrel conduce CJ Alba din 2005
Ion Dumitrel conduce CJ Alba din 2005

Candidatura preşedintelui Consiliului Judeţean Alba, Ion Dumitrel, pentru un nou mandat de 4 ani la conducerea instituţiei a fost validată marţi, 26 ianuarie 2016, de Biroul Politic Naţional (BPN) al PNL. În urmă cu o săptămână a fost validată şi candidatura primarului Mircea Hava la Alba Iulia.

Astfel, Ion Dumitrel va candida la fel ca şi anii trecuţi în tandem cu Mircea Hava la Consiliul Judeţean Alba, respectiv la Primăria Alba Iulia.

Candidatura lui Ion Dumitrel pentru preşedinţia Consiliului judeţean a fost validată cu unanimitate de voturi, vineri, de Comitetul Judeţean Executiv (CJEx) al Partidului Naţional Liberal Alba. În cadrul întrunirii Ion Dumitrel a prezentat un program politic-administrativ pentru viitorul mandat prin care a arătat că doreşte să continue proiectele demarate, modernizarea spitalului, redeschiderea spitalelor din Zlatna şi Ocna Mureş, demararea unor noi proiecte culturale şi investiţii în infrastructură.

   

Ion Dumitrel a câştigat, în 2012, cel de-al treilea mandat de preşedinte al CJ Alba, după ce a obţinut cu aproximativ 3.000 de voturi mai mult decât principalul său contracandidat Teodor Atanasiu, iar Mircea Hava a câştigat al cincilea mandat, devansându-l pe principalul său contracandidat, deputatul Călin Potor cu aproape 5.000 de voturi. PNL îşi propune să obţină majoritatea absolută în Consiliul Judeţean, astfel încât desemnarea preşedintelui să nu fie o problemă pentru partid. 

Liberalii din Alba au în continuare probleme cu identificarea candidaţilor la Aiud şi Sebeş. Astfel, candidaţii Alin Florea (vechiul PNL) şi Oana Badea (PDL) – la Aiud, respectiv Dorin Nistor (PDL) şi Mihai Apolzan (vechiul PNL) – la Sebeş, vor fi stabiliţi în urma rezultatelor unor cercetări sociologice (sondaje de opinie).

Două milioane de euro pentru lucrări de reabilitare la Muzeul şi Sala Unirii din Alba Iulia

 

Aproape 30 km din Autostrada Sebeş - Turda, finalizaţi în 2016. Loturile 3 şi 4 vor fi gata până la sfârşitul anului

Alba Iulia

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite