Un fotograf român, pe lista câştigătorilor aleşi de National Geographic Traveler la concursul internaţional de fotografie din acest an

0
National Geographic a anunţat numele celor 10 câştigători ai concursului din acest an/FOTO articles.bplans.com

Pe lista laureaţilor din acest an se numără în total 10 fotografii. Concursul a fost organizat pe mai multe categorii: portrete de turism, scene exterioare, locuri, instantanee, scrie The Atlantic. Printre câştigătorii concursului se numără şi un fotograf român.

În acest an, locul I la concursul de fotografie organizat de National Geographic Traveler este mexicanul Anuar Patjane Floriuk, din Tehuacan. El va primi ca premiu o excursie de 8 zile pentru două persoane în Costa Rica şi pe canalul Panama.

Anuar a câştigat marele premiu cu o fotografie care a surprins câţiva scufundători care înotau lângă o balenă cu cocoaşă şi puiul ei, în apropiere de Mexic. Pe locul 10 este românul Eduard Guţescu. El a fost recompensat pentru o superbă fotografie cu zona montană de lângă satul Peştera.

(FOTO Anuar Patjane / National Geographic Traveler Photo Contest)

Locul 2 în concurs a fost ocupat de Faisal Azim, pentru o fotografie care surprinde trei muncitori de la o carieră de pietriş, care se uită printr-un geam foarte murdar, plin de praf şi nisip.

(FOTO Faisal Azim / National Geographic Traveler Photo Contest)

Câştigătorul locului 3, Ahmed Al Toqi, a fotografiat o cursă tradiţională de cămile din Oman. Interesant la acest sport este că pierde cămila care aleargă cel mai repede.

(FOTO Ahmed Al Toqi / National Geographic Traveler Photo Contest)

Pe locul 4 s-a situat Beth McCarley, care a fotografiat un loc din deşertul Deadveli, Namibia. Poza este impresionantă, fiind realizată într-o noapte foarte luminoasă, când Luna şi stelele se văd clar pe cer şi luminează dunele de nisip. În imagine se poate vedea inclusiv galaxia Calea Lactee. Copacii din poză au aproximativ 900 de ani şi sunt uscaţi, dar nu se descompun, datorită climei foarte uscate de aici.

(FOTO Beth McCarley / National Geographic Traveler Photo Contest)

Locul 5 a fost ocupat de Sarah Wouters, care a fotografiat doi băieţi care încercau să prindă o raţă, în apropierea unei cascade.

(FOTO Sarah Wouters / National Geographic Traveler Photo Contest)

Pe locul 6 se situează Alain Schroeder, care a imortalizat o scenă din India. Doi lupători de Kushti (forma tradiţională de wrestling) se odihnesc la finalul luptei, sprijiniţi de peretele arenei. Ei se acoperă cu lut, pentru ca acesta să absoarbă transpiraţia şi să nu răcească. Ritualul de la final include de asemenea un masaj la picioare, în semn de respect reciproc.

(FOTO Alain Schroeder / National Geographic Traveler Photo Contest)

Fotograful care a câştigat locul 7, Stefane Berube, a surprins trei rinoceri albi, specie aflată pe cale de dispariţie.

(FOTO Stefane Berube / National Geographic Traveler Photo Contest)

Locul 8 este ocupat de Stefano Zardini, care a fotografiat o saună situată la 2.800 metri altitudine, în inima munţilor Dolomiţi, din estul Alpilor italieni.

(FOTO Stefano Zardini / National Geographic Traveler Photo Contest)

Locul 9 este ocupat de Bart Omiej Jurecki, din Polonia. El a imortalizat doi ţărani care ieşiseră pe câmp cu furca şi coasa, că adune fânul.

(FOTO Bart Omiej Jurecki / National Geographic Traveler Photo Contest)

Pe locul 10 este românul Eduard Guţescu. El a fost recompensat pentru o superbă fotografie cu zona montană de lângă satul Peştera. Fotografia face parte dintr-o expoziţie organizată de Eduard, intitulată „Călător în Ţara Bârsei”.

fotograful eduard gutescu

(Fotograful Eduard Guţescu a câştigat locul 10 la concursul de fotografie organizat de National Geographic Traveler/FOTO Facebook)

„În urmă cu un an şi jumătate am pornit într-o călătorie fascinantă în acest tărâm de poveste numit ŢARA BÂRSEI. În tot acest timp am încercat să descopăr frumuseţea peisajelor oferite de acestă regiune etnografică , dar şi tradiţiile pe care oamenii locurilor încă le pastrează”, scrie Eduard Guţescu pe pagina de Facebook a evenimentului.

Vernisajul expoziţiei fotografice va avea loc pe data de 12 septembrie, la ora 13.00, la Muzeul Naţional al satului Dumitrie Gusti, Sala de Sticlă.

Această poză a fost aleasă pe 2 decembrie 2014 „fotografia zilei” de către National Geographic.