FOTO Locuitorii din Newtown, SUA, îşi plâng morţii, după masacrul de la şcoala din oraş
0
Locuitorii din Newtown, SUA, s-au adunat vineri seara la biserica din oraş pentru a comemora victimele atentatului armat care a avut loc în aceeaşi zi într-o şcoală generală din localitate.
Atacatorul a intrat, înarmat, în şcoală vineri dimineaţă şi a ucis 26 de persoane, dintre care 20 de copii, după care s-a sinucis.
Anchetatorii au descoperit că atacatorul este un tânăr de 20 de ani, Adam Lanza, care s-a sinucis după ce a comis fapta. El a crescut în Newtown, fiind descris de foştii săi colegi de liceu ca un adolescent „cel mai probabil geniu”, dar cu „tulburări de personalitate”.
Atacul comis vineri este unul dintre cele mai sângeroase din ultimii 20 de ani din instituţiile şcolare şi universitare, relatează Mediafax, care prezintă o cronologie a acestor incidente.
Autorul atacului din Connecticut, un copil crescut în suburbii şi cu părinţi divorţaţi
Adam Lanza din Newtown, Connecticut, a fost un copil crescut în suburbii, ai cărui părinţi erau divorţaţi, dar care la vârsta de 20 de ani locuia în continuare cu mama sa, relatează ABC News, în pagina electronică.
El şi-a împuşcat în faţă mama, pe nume Nancy, după care s-a îndreptat cu maşina spre şcoala primară Sandy Hook din apropiere, înarmat cu două pistoale şi o puşcă semiautomată. Acolo, înainte de a se sinucide, el a împuşcat mortal 20 de copii şi şase adulţi. Nancy Lanza a fost găsită moartă în propria casă.
Prietenii de familie din Newtown l-au descris pe Adam ca fiind un tânăr cu probleme, iar pe Nancy ca fiind rigidă. Adam "nu relaţiona cu ceilalţi copii", a declarat Barbara Frey, adăugând că acesta era "puţin diferit ... genul reprimat". O rudă a declarat pentru ABC News că "în mod evident ceva era în neregulă cu" Adam.
Nancy şi soţul ei, Peter, tatăl lui Adam, au divorţat în 2009. Când au depus actele de divorţ, în 2008, un judecător a decis ca ei să participe la "un program educaţional de parenting".
Peter Lanza, chemat la New Jersey pentru a discuta cu poliţia şi FBI, este vicepreşedinte la GE Capital şi a fost partener la gigantul de audit Ernst & Young.
Fratele mai mare al lui Adam, Ryan Lanza, în vârstă de 24 de ani, a lucrat la Ernst & Young timp de patru ani, aparent urmând cariera tatălui său. Şi el a fost intervievat de FBI. Nici tatăl, nici fratele nu sunt suspectaţi în acest caz.












