Rusia afirmă că va răspunde „asimetric“ în faţa consolidării prezenţei militare americane în Europa de Est

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Exerciţiu al militarilor americani in Lituania, în 2014 Foto: AFP
Exerciţiu al militarilor americani in Lituania, în 2014 Foto: AFP

Ambasadorul Rusiei la NATO, Alexander Gruşko, a criticat planurile Statelor Unite de a-şi consolida prezenţa militară în flancul estic al NATO, relatează presa internaţională.

Totodată, Gruşko a declarat la televiziunea de stat din Rusia că Moscova va da un răspuns „asimetric“ cu privire la această chestiune, un răspuns ce va fi „cu efect maxim, fără a fi însă prea costisitor“. 

„Nu suntem observatori pasivi. Implementăm în mod sistematic toate măsurile militare ce sunt necesare pentru a compensa această sporire a prezenţei militare total nejustificate“, a declarat Gruşko, în contextul în care Pentagonul a prezentat miercuri planuri concrete.

Astfel, din februarie 2017, o brigadă formată din 4.200 de soldaţi, 250 de tancuri şi alte echipamente de război va fi staţionată în flancul estic al NATO.

Brigada, care îşi va înnoi componenţa o dată la nouă luni, se va deplasa în mai multe ţări est-europene, schimbându-şi poziţia după principiul rotaţiei, însă deocamdată nu s-a comunicat despre ce ţări este vorba, notează Deutsche Welle.

Pe de altă parte, Rusia a anunţat deja înfiinţarea de noi divizii în vestul ţării. Deocamdată nu se ştie exact care este numărul acestora, aminteşte sursa anterior citată.

În plus, Ministerul  rus al Apărării a anunţat în februarie reinstaurarea tot în vestul ţării a Armatei întâi de tancuri, dizolvată în 1998.

Rusia

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite